ÚS: Justice se musí zabývat sporem o výpověď pastorační asistentky

Ústavní soud (ÚS) vrátil Městskému soudu v Praze k projednání případ ženy, která pracovala pro Arcibiskupství pražské jako pastorační asistentka. Domáhala se určení neplatnosti své výpovědi. Soudy dříve dospěly k závěru, že se nemohou sporem zabývat s ohledem na autonomii církve, která si sama spravuje své vnitřní záležitosti. ÚS se s tímto právním názorem neztotožnil.
Podle něj skutečně nemohou světské soudy vykládat kanonické právo, ale mohly dokazováním lépe ověřit, jaká je interpretace pojmu uvnitř církve. Stěžovatelka totiž tvrdí, že se nepovažovala za duchovní a nikdy s uvedením do duchovenského stavu výslovně nesouhlasila. "Jde o určitou kolizi mezi církevními předpisy a právním řádem, kdy z hlediska ochrany jednotlivce, tedy práva na soudní ochranu, je potřeba rozhodnout, jakou pozici zastávala určitá osoba, tedy stěžovatelka, v rámci poměru k církvi, tedy zda šlo o zaměstnanecký nebo služební vztah. To je rozhodující pro ochranu jejích práv. Soudy tuto otázku odmítly řešit, což podle ÚS není možné," vysvětlil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.
Mluvčí Arcibiskupství pražského Stanislav Zeman Proglasu sdělil, že stále doufá ve smír mezi oběma stranami. "Kdyby byla spíše duchovní, stačí předpisy církve, a kdyby byla laikem typu kuchařky, lesníka nebo účetní, pak se na ni přednostně vztahuje zákoník práce. Naši právníci tvrdí, že paní doktorka (stěžovatelka) vykonávala činnosti mající výluční duchovní rozměr, čili spadá de facto do kategorie duchovních, byť samozřejmě nebyla vysvěceným knězem," vysvětlil Zeman.