Uplynulo 62 let od komunistického převratu

25. února 2010 Události Autor: Kateřina Brichcínová

Letošní 25. únor je den, kdy si připomínáme 62. výročí komunistického převratu. V tento den roku 1948 přijal tehdejší prezident Edvard Beneš demisi demokratických ministrů a jmenoval novou vládu Národní fronty v čele s Klementem Gottwaldem. Tímto dnem začala čtyřicetiletá nadvláda komunistické strany, která se mimo jiné snažila o likvidaci katolické cirkve. 

V celé zemi probíhají vzpomínkové akce, při kterých si lidé připomínají zejména ty, kteří v době komunistického režimu trpěli. Pamětnící upozorňují také na pronásledování církve. Jedním z nich je i dominikánský kněz Jordán Vinklárek, který vstoupil k bratřím kazatelům v roce 1949. "Komunistické pronásledování řeholníku a řeholnic sice poškodilo řády, ale jednotlivce posílilo," uvedl Vinklárek (audio MP3)Vinklárek.

Komunistická moc v podstatě zrušila mužské řeholní řády. Už v letech 1948 až 1949 se konalo 174 soudních procesů s řeholníky. Pětina všech řádových bratří v nich byla odsouzena k celkovému trestu více než dva tísíce let. Přesto řády fungovaly i v době komunismu. K řeholnicím byl režim shovívavější. Potřeboval je totiž jako pracovní sílu v charitě. "S dědictvím komunismu se řády, ale i církev, vyrovnávají dodnes," uvedl historik Jaroslav Šebek.

Na dnešní den připadá také šedesáté výročí dne, kdy zemřel na následky mučení P. Josef Toufar, první kněz umučený v době komunistické nadvlády. Byl zatčen a vyslýchán v kauze čihošťského zázraku. Podle svědků se při mši svaté o třetí neděli adventní během kázání patera Toufara začal pohybovat kříž nad svatostánkem. Zázrak se opakoval i na Boží hod vánoční. Zpráva o zázraku se šířila a do Čihoště začali přicházet poutníci. Proto se o patera Toufara začala zajímat i státní bezpečnost. Koncem ledna 1950 patera Toufara StB zajala a následně ho opakovaně mučila, aby se přiznal k záměrné manipulaci s křížem. Za necelý měsíc však sedmačtiřicetiletý kněz zemřel kvůli mnohačetným zraněním, která utrpěl při mučení. Komunistická moc využila číhošťského zázraku ve svůj prospěch a označila patera Toufara za západního špiona a zázrak za podvod, který měl sloužit jako nástroj protistátního spiknutí.

Tato událost dala komunistům záminku k zatýkání dalších církevních představitelů, a tak byl v souvislosti s číhošťským zázrakem zatčen želivský opat Vít Tajovský, většina opatů a církevních hodnostářů. "Byla to doba, ve které panovala opatrnost a ostražitost, ale ani ta nezabránila zatčení Patera toufara a dalších," přibližuje situaci arcibiskup Karel Otčenášek (audio WAV)arcibiskup Karel Otčenášek.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony