Unesené nigerijské dívky jsou opět na svobodě

Unesené nigerijské dívky jsou opět na svobodě
2. března 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Zprávu o osvobození asi tří set nigerijských školaček přinesla dnes s odkazem na sdělení místního guvernéra agentura Reuters. Dívky byly drženy v zajetí od minulého pátku.

Více než tři sta školaček unesli minulý pátek ozbrojenci z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. V neděli událost připomněl také papež František při polední modlitbě a tento čin veřejně odsoudil. „Připojuji se k hlasu biskupů volajících z Nigérie. A odsuzuji únos 317 děvčat, které byly uneseny z jejich škol na severozápadě země. Modlím se, aby se tyto dívky mohly co nejdříve vrátit do svých domovů. Jsem nablízku jim, i jejich rodinám a rodinným příslušníkům,“ řekl papež v promluvě při nedělní polední modlitbě Anděl Páně.

Podle informací, které dnes uvedl nigerijský guvernér, byl počet unesených dívek o něco nižší, než původně informovala média. To odůvodnil tím, že několika dívkám se už při únosu podařilo utéct. V nejlidnatější africké zemi se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace a nejde zdaleka o ojedinělý čin tohoto typu. Tuto sobotu ozbrojenci v centrální Nigérii propustili 42 lidí včetně 27 studentů unesených minulý týden po přepadení internátní střední školy. Při útoku jeden školák zemřel. K jejich okamžitému propuštění vyzval i generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy.

Zdroj: ČTK, Kathpress, Vatican News

Foto: archiv

 

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - třetí věta - Schnell; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony