Účastníci mezinárodního fóra ve Francii diskutují o ochraně vody

Do jihofrancouzského Marseille včera přijelo na 20 tisíc politiků, ekonomů, ekologů i vědců ze 140 zemí, aby se zúčastnilo šestidenního Světového fóra o vodě. Do Francie dorazila také delegace Svatého stolce, aby představila zprávu Papežské rady pro spravedlnost a mír, která vyzývá k uvážlivému používání vodních zdrojů.
Světové fórum o vodě organizuje každé tři roky Světová rada vody. Na těchto setkáních spolu diskutují soukromé i státní společnosti s cílem analyzovat a vypracovat dlouhodobé vize na ochranu tohoto přírodního zdroje.
Podle zprávy organizace UNESCO zásoby vody v mnoha regionech klesají v důsledku dlouhých období sucha, narušování režimů dešťů a změn v tocích řek. Lidstvo navíc podle dokumentu zvýšilo objem vody odčerpávané z podzemních zdrojů a ohrozilo tak přirozenou obranyschopnost přírody před suchem.
Pitnou vodu chtějí potřebným zajistit například účastníci projektu Praga-Haity. Jak přiblížil jeho koordinátor Václav Vacek, úsilí českých vrtařů se často setkává s neúspěchem, kdy pracovníci na vodu vůbec nenarazí nebo objeví pouze slanou. Přesto se za první měsíc jejich letošní mise podařilo vybudovat již šest studní. „Voda pro ně opravdu znamená hodně. Protože nejen že nemají pitnou vodu, oni často nemají vodu žádnou. Tím myslím, že nemají ani žádný potok nebo stoku, nic z čeho by si mohli vzít jakoukoliv vodu,“ přiblížil situaci na Haity Václav Vacek s tím, že tamější obyvatelé musí pro tento životně důležitý zdroj chodit několik kilometrů pěšky nebo cestovat na lodích.
Ve Francii jsou nyní přítomní i zástupci Vatikánu, aby představili dokument, který mimo jiné vyzývá politické a veřejné autority, ale také soukromé spotřebitele, k uvážlivému používání vodních zdrojů. Stejnou výzvu předkládá veřejnosti i kampaň Světové rady církví. Ta na svých webových stránkách zveřejňuje na každý týden postního období text s touto tématikou.