U praktikujících katolíků v USA Obama nezvítězil
Dozvuky amerických prezidentských voleb a další události pátku 7. listopadu.
Povolební průzkumy ve Spojených státech ukazují, že katolíci, kteří pravidelně navštěvují bohoslužby, dali svůj hlas v prezidentských volbách častěji kandidátovi republikánské strany Johnu McCainovi. U této skupiny voličů zvítězil McCain nad demokratem Barackem Obamou těsně 50 ku 49 procentům. U těch, kteří chodí do kostela nepravidelně, zvítězil s téměř 60 procenty Obama. Celkově tak katoličtí voliči preferovali vítězného kandidáta. V minulých volbách jejich hlasy zase podstatně přispěly k vítězství George Bushe.
V prostorách cisterciáckého opatství v saském Marienthalu dnes odhalili první pomník bývalého papeže Jana Pavla II. na území někdejší NDR. Za účasti představitelů politického i duchovního života, včetně biskupa z Polska, pomník požehnal apoštolský nuncius v Německu, arcibiskup Jean–Claude Perriset. Dva metry vysoká bronzová socha pochází z dílny Otto Strehla. Je identická s papežovým pomníkem na poutním místě v bavorském Altöttingu. Marienthalské centrum slouží jako jedno z nejvýznamnějších míst pro setkávání lidí ze tří sousedících států – Německa, České republiky a Polska. Právě přínos Jana Pavla II. k usmíření evropských národů byl také tématem dnešní slavnosti.
Šest katolických biskupů státu Urísa ve východní Indii vydalo pastýřský list pronásledovaným křesťanům. Podle vyjádření biskupů je násilí hinduistů radikální odpovědí na kladný ohlas práce církve mezi chudými obyvateli a těmi, kteří stojí na okraji společnosti. Biskupové také kritizovali místní vládu a představitele policie za liknavý postup vůči agresorům. Poděkovali za podporu mezinárodním institucím a vyjádřili podporu všem obětem násilí. Povzbudili místní věřící, aby obnovili svoji naději a vyjádřili solidaritu s oběťmi násilí vůči křesťanům.
Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) vyzvala poslance Evropského parlamentu, aby se v návrhu nové směrnice o pracovní době objevila zmínka o neděli jako dni pracovního klidu. Během dosavadního projednávání směrnice tento odstavec europoslanci zamítli. Biskupové požádali o uplatňování dalších připomínek, aby se nedělní pracovní klid v dokumentu objevil při prosincovém schvalování. "Ochrana neděle je základním kamenem evropského sociálního systému a otázkou maximální důležitosti pro zaměstnance i jejich rodiny," uvádí biskupská komise ve svém prohlášení.
Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a Centrum pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty zahájilo 1. celonárodní patristickou konferenci. Mezi přednášejícími jsou odborníci teologických fakult, z konference by také měla vzejít Patristická společnost České republiky sdružující odbornou veřejnost, která se zabývá obdobím a tvorbou raného křesťanství a takzvaných církevních Otců.
Na pozvání Karmelitánského nakladatelství a pastoračního střediska pražské arcidiecéze přijel do našeho hlavního města francouzský kněz, teolog a duchovní vůdce Etienne Michelin. Zítra povede spolu se svou sestrou Miriam v Praze-Dejvicích rekolekci s názvem Jak žít s Bohem v současném světě, příští týden poskytne na Velehradě exercicie kněžím. Pater Michelin, člen sekulárního institutu Notre Dame de Vie, nám na otázku obsaženou v názvu zítřejší rekolekce odpověděl:
Hřích lhostejnosti vůči utrpení druhých nevymřel, konstatuje společné prohlášení katolické a evangelické církve v Německu k nadcházejícímu 70. výročí takzvané Křišťálové noci. Důkazem je podle křesťanských představitelů výskyt rasistických a nenávistných postojů ve společnosti. Hořící synagogy z listopadu 1938 učí dodnes, že ztráta úcty k posvátnému ničí samotnou lidskost, uvádí dnes zveřejněné prohlášení. Německo si oběti nacistického protižidovského pogromu připomíná celý týden, pietní akce vyvrcholí ve výroční den události, tedy v noci na pondělí: v synagogách a řadě křesťanských kostelů proběhnou zvláštní modlitební akce.