"Tvorba je pro mě více než modlitba," řekl sochař Lacina o Křížové cestě rukou

"Tvorba je pro mě více než modlitba," řekl sochař Lacina o Křížové cestě rukou
27. března 2019 Události, Postní doba Autor: Hana Strašáková

V Rapoticích na Vysočině byla posvěcena Křížová cesta rukou. Sochařské dílo umělce Lubomíra Laciny a iniciované místostarostou obce Zdeňkem Strašákem je od neděle možné vidět v místní kapli.

Na podkladech ze dřeva ve tvaru kříže o velikosti asi dvacet krát dvacet centimetrů jsou ztvárněné ruce Ježíše, ale i Marie, Šimona nebo Piláta. Ředitel Oblastní charity Rajhrad a místostarosta obce Rapotice, která leží na hlavním tahu silnice Brno – Třebíč, nápad o plastické křížové cestě vytvořené jen z rukou nosí v hlavě téměř deset let. „Ruka je pro umělecké ztvárnění ta nejsložitější část těla. Postupně jsem ze svých nároků na dílo slevoval, přemýšlel jsem o kresbě a nakonec i o obyčejných fotografiích rukou,“ řekl na místě Zdeněk Strašák. Na podzim roku 2017 ale potkal sochaře Lubomíra Lacinu z Velké Bíteše a o svůj nápad se s ním podělil. Když se rok poté setkali, dílo už bylo hotové. „Nejúžasnější na celém díle byla souhra s panem Lacinou. I přes to, že jsem v podstatě přišel k hotovému dílu, téměř ve všech představách ztvárnění jednotlivých zastavení jsme se shodli. A s čím si geniálně poradil, je například zastavení Kristus přijímá kříž, kdy Ježíšova ruka svírá růži, jejíž trny se mu zabodávají do dlaní,“ popisuje dále spolupráci se sochařem. Další ze zastavení, nad kterými se sochař déle zahloubával, je Šimon pomáhahící nést kříž, které je ztvárněno Šimonovou rukou podpírající tu Kristovu, a Ježíš potkává plačící ženy, kdy v dlani svírá jejich slzu. Zastavení Ježíš sňat z kříže je pak zobrazeno Mariinou dlaní vloženou do Kristovy rány od hřebu. „Taky bych chtěl zdůraznit, že není lehké zobrazit tři stupně pádu, kdy každý je těžší a těžší. To se autorovi také geniálně povedlo.“

krizova_cesta_rukou

Sochař Lubomír Lacina svými díly oživuje krajinu v okolí Velké Bíteše. Vytvořil křížovou cestu v lese, kovanou křížovou cestu do kostela v Kralicích nad Oslavou a nyní pracuje na soše Sv. Josefa pro hospic v Rajhradě. Umělec dle svých slov postupuje postupně, nad každou problematikou se hluboce zamýšlí a na výsledek nespěchá. "Je to modlitba nad tou věcí. Když žijete ten obraz, to ztvárnění, tak vás to pohlcuje a naplňuje. Pro mě, i když se modlím, je to, dovolím si říct, víc než modlitba. Každé jiné dílo, které člověk dělá, každého světce, musíte se prvně dostat do jeho života, nastudovat si jeho dílo, to se pak do finálního výsledku snažím dostat horem dolem, všemi směry,“ řekl Proglasu ke své tvorbě.

Modlitba Křížové cesty v Rapoticích je každou postní neděli od 14 hodin. Pokud byste chtěli kapli navštívit v jiný den či se dozvědět více informací o uměleckém díle, piště na mail Zdeňka Strašáka: strasak.zdenda@seznam.cz.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony