Tři abrahámovská náboženství společně v Římské výzvě za etiku umělé inteligence

Tři abrahámovská náboženství společně v Římské výzvě za etiku umělé inteligence
10. ledna 2023 Události Autor: Nikola Samcová

Zástupci tří abrahámovských náboženství – židovství, islámu a křesťanství – podepsali ve Vatikánu výzvu k zajištění etiky umělé inteligence. „Je nepřijatelné, aby rozhodnutí o životě a osudu člověka bylo svěřeno algoritmu,“ prohlásil papež František na úvod setkání, které uspořádaly Papežská akademie pro život a nadace RenAIssance.

Podle papeže může být Římská výzva užitečným nástrojem společného dialogu, který podpoří humánní rozvoj nových technologií. „Je třeba být ostražitý a pracovat na tom, aby se diskriminační využívání těchto nástrojů neprojevilo na úkor těch nejzranitelnějších a nejvyloučenějších. Mějme vždy na paměti, že způsob, jakým se chováme k posledním a nejmenším z našich bratří a sester, vypovídá o hodnotě, kterou v lidech uznáváme,“ uvedl Svatý otec. 

„Bratrství mezi všemi je podmínkou, aby technologický rozvoj sloužil také spravedlnosti a míru všude na světě. Všichni si uvědomujeme, že umělá inteligence je stále více přítomna ve všech aspektech každodenního života, a to jak osobního, tak společenského. Ovlivňuje způsob, jakým chápeme svět a sami sebe. Inovace v této oblasti znamenají, že tyto nástroje jsou stále zásadnější pro lidskou činnost a dokonce i pro lidská rozhodnutí. Proto vás povzbuzuji, abyste v tomto úsilí pokračovali,“ uzavřel papež.

Předseda Papežské akademie věd arcibiskup Vincenzo Paglia doprovodil k podpisu vrchního rabína Eliezera Simhu Weisse z Rady vrchního rabinátu Izraele a šejka Abdallaha bin Bayyaha – předsedu Mírového fóra v Abú Zabí, který je zároveň předsedou emirátské Rady pro Fatvu Šaría. Slavnosti předcházela úvodní zamyšlení nad naléhavostí etiky algoritmů. 

Po papežské audienci vystupují k tématu odborní řečníci – například emeritní profesor teoretické fyziky na Polytechnické univerzitě v Turíně a předseda vědeckého výboru CENTAI, prezident Zaytuna College v kalifornském Berkeley, prezident Akademického centra pro právo a vědu v Izraeli či ředitel Ethosu na univerzitě LUISS Guido Carli v Římě. Přímý přenos lze sledovat na YouTube kanálu Vatican News.

Zdroje: Vatican News, Vatican.Va

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony