Tomáš Holub: S novou vládou chceme hovořit o postavení církve ve společnosti
Poslanecká sněmovna vzešlá z předčasných voleb na konci října by se měla zabývat církevními restitucemi a případně změnit část zákona o finančním vyrovnání, myslí si to prezident Miloš Zeman, který svůj názor vysvětloval včera v televizi Prima. Generální sekretář České biskupské konference monsiňor Tomáš Holub ve své reakci na vyjádření hlavy státu uvedl, že církev je ochotna nadále pokračovat v jednáních se státní správou. Základem jednání ale nebudou primárně ekonomické záležitosti, ale věci celkového postavení a služby církve ve společnosti, uvedl Holub.
Jaká je vaše reakce na vyjádření hlavy státu o možné změně legislativy související majetkovým narovnáním státu s církvemi?
Římskokatolická církev vždycky komunikovala se státní správou. Komunikovala s ní v době, kdy byl premiérem současný prezident Zeman, to znamená, že my budeme velmi rádi hovořit i s vládou, která vznikne z předčasných voleb. Základním tématem diskuse je však pochopení, jaká je služba a postavení katolické církve ve společnosti. Jako jsme o tom hovořili v době, kdy pan prezident byl premiérem, stejně jako když vláda Petra Nečase začala řešit restituce, tak věříme, že i s novou vládou dojdeme k pochopení, že pro službu církve je nutné, aby byla také finančně podpořena. Toto je základ diskuse a z toho teprve mohou vyjít další důsledky, které se týkají praktických věcí, včetně věcí ekonomických. Přistupovat k této diskusi v současné době, kdy máme před volbami, se nám zdá zcela zbytečné a nebude to vhodné v situaci, kdy se před volbami má jednat o hodnotách nikoliv jen o penězích.
Chcete tedy začít s dalším dialogem až potom, co ustanoví nová vláda?
Ano, nová vláda jistě bude partnerem pro katolickou církev, ale nikoliv primárně ve věcech ekonomických, ale ve věcech celkového postavení a služby církve ve společnosti.
Jak už některé strany informovaly, chtějí téma církevních restitucích využívat ve svých volebních kampaních. Nebojíte se budování averze vůči církvím, nebylo by právě v této atmosféře vhodné o tomto tématu mluvit a vysvětlovat?
Určitě budeme vysvětlovat, co z předvolebních hesel, která používají strany jako například komunisté, je jen propaganda, která je zcela lživá. Jsou sliby, kterými strany své voliče nutně musí jen obelhávat, protože z podstaty věci jsou to nesplnitelné sliby. Ale zatím nepůjdeme do přímého jednání.
Proces tvorby zmíněného zákona byl dlouhý a složitý, dokážete si představit, že by se znovu měnil?
Změna zákona je zcela v pravomoci Parlamentu České republiky. To není věc, do které může církev hovořit. Nicméně finanční vyrovnání je věc, která byla uzavřena na základě oboustranných smluv a tam samozřejmě je to věc jednání. My se ale domníváme, že vznikne-li vláda, která bude zodpovědně řídit naši zemi, pochopí také situaci a službu katolické církve. Pak také pochopí, že proto, aby mohla sloužit, potřebuje finanční zázemí.
V těchto úvahách hovoříme pouze o změně části o finančních náhradách. Část týkající se nemovitého majetku by měla být stejna, je to tak?
Nerozumím vyjádřením ve smyslu změny zákona, protože všechny věci, které se týkají naturální restituce musí být uzavřeny do konce tohoto roku, tedy do doby, než-li parlament bude schopen cokoliv odhlasovat. Finanční náhrada je otázka, která je vázána nejen na zákon, ale také na dvoustrannou dohodu, kde k jakékoliv změně je třeba souhlas obou dvou stran. To jsou pravidla, která platí v každé zemi, která respektuje demokratické principy a právní řád a my věříme, že takovou zemí je i Česká republika.