Tomáš Halík: Obraz „zkaženého Západu“ a „Svaté Rusi“ je falešný

Česko a Slovensko by neměly zpochybňovat svou dosavadní zahraniční a bezpečnostní politiku, na které stojí jejich svoboda a prosperita, myslí si to přední osobnosti některých hnutí, které v tuzemsku vznikly po listopadu 1989. Někdejší zakladatelé Občanského fóra a slovenské Veřejnosti proti násilí ve společném prohlášení podotýkají, že nelze být důvěryhodnými členy západního společenství a zároveň legitimizovat nebo mezinárodně podporovat politiku Kremlu. Mezi signatáři prohlášení jsou například Petr Pithard, Fedor Gál nebo Tomáš Halík.
Na situaci v Česku poukazují ve svém prohlášení i bývalí signatáři Charty 77, podle kterých je v zemi 25 letech po sametové revoluci "rozmělňován a opouštěn" koncept lidských práv. Podle chartistů je také v zájmu Česka rozvíjet a zkvalitňovat vztahy především s Evropskou unií.
„V Rusku je mnohem větší procento potratů a mnohem větší rozvodovost než na Západě. Ten obraz zkaženého Západu a Svaté Rusi je zcela falešný. Ačkoliv žádná společnost, ani západní, není ideální, naše země i Slovensko patří bytostně a kulturně k Západu. Kdybychom uvěřili lživé propagandě režimu, který je autoritativní a kde nejsou svobodná média, bylo by to velmi špatné, proto jsme pozdvihli hlas,“ okomentoval zmíněné prohlášení pro Radio Proglas Tomáš Halík.
OF a VPN připomínají, že Česko a Slovensko prožívají výjimečné čtvrtstoletí bezpečí, stability, svobody a rostoucí kvality života, což je důsledkem zhroucení komunismu a sovětského impéria v Evropě. "Ale především je to dílem naší vlastní snahy definitivně ukotvit naše postavení v západním světě, v jeho bezpečnostním, právním a demokratickém sytému," zdůraznili signatáři.