Thajská křesťanská komunita má konflikt s úřady, kritizuje porušování lidských práv

Thajská křesťanská komunita má konflikt s úřady, kritizuje porušování lidských práv
12. března 2021 Události Autor: Anna Janošková

Komunita křesťanských Karenů, příslušníků sedmimilionového národa žijícího v jihovýchodní Asii, sídlí v národním parku Kaeng Krachan, který je památkou UNESCO. Thajským úřadům se nelíbí, že komunita obývá chráněné oblasti. Její členové ale nechtějí území opustit. V místě tak vypukl konflikt, který vyústil ve vraždu členky komunity, aktivistky Porlajee Rakchongcharoen v roce 2014. Pachatel je dosud neznámý a spor přetrvává. Situaci se tak nyní rozhodla řešit Organizace spojených národů.

Územní spor mezi thajskou křesťanskou komunitou Karenů a místními úřady budou řešit inspektoři OSN kvůli jeho komplikovanosti. Členové domorodé komunity nechtějí podle Ucanews ze své domoviny odejít, protože do oblasti patří. V roce 2011 vyhověli křesťané částečně žádosti úřadů a přestěhovali se do jižní oblasti národního parku. Tam pokračovali ve snaze přiblížit situaci veřejnosti a dosáhnout svého práva na pobyt v oblasti. O tři roky později byla mladá aktivistka Porlajee nalezena mrtvá poté, co ji zadrželi policisté.

V thajské společnosti se tehdy zvýšilo povědomí o celé situaci, ve městech se pravidelně dodnes konají protesty a prodemokratičtí aktivisté požadují vyšetření případu. „Jak může Thajský stát znovu a znovu porušovat práva etnických menšin?," hlásají podle Ucanews některé z transparentů účastníků demonstrací. Kritizují také chování úředníků, kteří členy komunity násilně nutí k odchodu a vypalují jejich domovy.

Tamní nejvyšší správní soud rozhodl, že Karenové jsou pod ochranou do té doby, než se situace objasní. Thajský ministr pro životní prostředí Woravuth Silpa-archa vyzval k přátelskému vyřešení problému a pozitivně proto přivítal účast OSN na celé věci. Slíbil, že se obviněním z porušování lidských práv bude zabývat. Jako problematické ale vnímá to, že křesťanská komunita svým pobytem v oblasti zasahuje do chráněného území a poškozuje ho.

Zdroj: Ucanews

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony