Testováním lze předejít případnému dalšímu lockdownu, shodují se odborníci

Testováním lze předejít případnému dalšímu lockdownu, shodují se odborníci

Antigenní testy na covid-19 jsou vhodné pro širší uplatnění, dosahují účinnosti až 90 procent, uvádí dnes zveřejněná studie karvinské nemocnice a ostravského Zdravotního ústavu. Podobný závěr přinesla také další studie, na níž se podílel Jindřich Vobořil, ředitel společnosti Podané ruce, která zastřešuje provoz veřejného testovacího místa na brněnském výstavišti.

"Je to mnohem rychlejší metoda a my ji podle potřeby kombinujeme s PCR nebo antigenními testy. Rozhodujeme se podle rozhovoru s tím daným člověkem, podle toho, zda má příznaky nebo kdy se setkal s nakaženým. Toto se dělo a děje např. v Dánsku nebo Jižní Koreji, kde dokázali srazit počet pozitivních testů téměř na nulu," přiblížil systém Vobořil, který o strategii hromadného testování hovořil s ministrem zdravotnictví Janem Blatným. "Pokud lidi přesvědčíme, aby se nechali otestovat a v případě pozitivity se sami natrasovali, tj. zavolali těm, s kterými se setkali, tak může být záchyt masivní. Je to ale jednorázové. Kdyby se to dělalo nejen jednorázově, ale systémově, tak třetí vlna nemusí být tak velká a nemusí znamenat lockdown," sdělil v relaci 13+ Jindřich Vobořil.

Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal ve vysílání Dopoledne s Proglasem upozornil, že stále dost pozitivních osob uniká. "Testujeme málo. Ale je to dané i tím, že lidé nechodí. Kapacity by byly," řekl a poznamenal, že zaměstnavatelé zřejmě z obavy natrasování celého pracoviště a poklesu produktivity nemocnému doporučí, aby zůstal doma a na testy nechodil. "To je špatně," zdůraznil s tím, že je potřeba neustále komunikovat a vysvětlovat možnosti a důležitost testování. Pozitivně Smejkal ohodnotil i případné předvánoční testování, které by mohlo odhalit tzv. superpřenašeče a ochránit lidi, s kterými by se pozitivní lidé nesetkali. 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony