Teologická fakulta v Olomouci slaví úspěch s žádostmi o granty

10. listopadu 2011 Události Autor: Marek Chvátal

Pracovat se na nich začne od příštího roku. Mezi úspěšné se zařadili granty věnované patristice a církevním dějinám. Největším úspěchem a zároveň největším projektem je spolupráce Cyrilometodějské teologické fakulty s Evangelickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy a Filosofickým ústavem Akademie věd České republiky.

V soutěži o standardní a postdoktorské granty byla Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého (CMTF UP) v Olomouci úspěšná hned několikrát. Podporu pětiletého grantu Praktická teologie alexandrijské katechetické školy a její dědictví získal proděkan fakulty dr. Vít Hušek, s nímž se projektu účastní také dr. Jana Plátová a Mgr. Veronika Černušková. Úspěšný byl rovněž tříletý projekt dr. Matyáše Havrdy a Miroslava Šediny Órigenés proti Kelsovi: Náboženství a filosofie v pozdněantické kontroverzi. Třetím zástupcem olomoucké teologické fakulty mezi úspěšnými řešiteli je dr. Tomáš Parma, který zahájí od ledna 2012 práci na projektu Informační a komunikační strategie kardinála Dietrichsteina v 1. polovině 17. století. Evropská informační síť ve službách země a diecéze.

Jakkoliv jsou uvedené úspěchy nezanedbatelné, svým rozsahem i délkou trvání je převyšuje podíl CMTF na projektu Historie a interpretace Bible ve spolupráci s Evangelickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy a Filosofickým ústavem Akademie věd ČR. Tento rozsáhlý projekt uspěl ve vysoce náročné soutěži GA ČR o projekty na podporu excelence v základním výzkumu a spojuje především týmy odborníků dřívějšího Centra biblických studií při ETF UK a FLÚ AV ČR a Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty při CMTF UP. Z celkové podpory 140,5 mil. Kč tak CMTF získává 57 mil. Kč. Práce celého týmu je rozčleněna na roky 2012–2018 a zahrnuje široké spektrum témat souvisejících s biblickým textem – od světa hebrejské Bible, tedy Orientu ve 2. a 1. tisíciletí př. n. l., přes interpretace biblického textu u řeckých a latinských církevních otců až po současné otázky biblické exegeze. V Olomouci tak začne mj. vznikat první český překlad vybraných knih Septuaginty (starověkého překladu Starého zákona do řečtiny).

Převzato z tiskové zprávy CMTF UP.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony