Svaz měst a obcí: Vypořádání s církvemi je výhodné, má být schváleno
Předseda Svazu měst a obcí, kladenský primátor Dan Jiránek Proglasu řekl, že instituce svazu poděkovaly vládě za to, že s církvemi dohodla způsob vypořádání majetku, který náboženským společnostem sebral komunistický režim. (foto: nasipolitici.cz)
"Je to potřeba jednak kvůli církvím, jednak v těch 59 miliardách je tuším devět miliard za majetek obcí, který obcím zůstane, a pět miliard za majetek krajů, který jim zůstane. Není to tedy tak úplně nevýhodné a pomůže to oživit některé obce, které jsou tím, že se tam v podstatě nedá nic budovat, jsou prakticky odsouzeny k zániku, protože obec, která se nerozvíjí, zaniká," řekl Dan Jiránek. Jím vedená organizace vstupila do debaty o církevním majetku kvůli takzvaným blokačním paragrafům - jimi bylo na začátku 90. let pozastaveno nakládání s některými pozemky a stavbami, dokud otázka restitucí nebude vyřešena. Podle Dana Jiránka se to nyní bezprostředně nebo nepřímo dotýká až pěti set obcí. "Kdo nežije v takové obci, neumí si představit, že nelze třeba udělat kanalizaci nebo že tu kanalizaci, místo aby položili na třech metrech, musí mít dvě stě metrů, aby obešla pozemek dotčený restitucí," popsal kladenský primátor.
Jím vedený Svaz měst a obcí se během vlády Mirka Topolánka připojil k církvím a dalším institucím s požadavkem, aby stát otázku církevního majetku co nejdříve vyřešil. V roce 2008 se vláda s náboženskými společnostmi dohodla na výplatě finanční kompenzace za majetek ve výši 83 miliard korun. Poslanecká sněmovna tento návrh nechala posoudit vlastní komisí, která doporučila zamítnutí. Mezitím došlo k pádu Topolánkovy vlády a rozhodnutí úřednického kabinetu Jana Fischera, že politicky citlivé téma přenechá vládě vzešlé z voleb. Nynější dohoda kombinuje výplatu finanční částky - zmíněných 59 miliard korun - s vydáním části nemovitého majetku. Dílčí výhrady mají někteří politici koaliční strany Věci veřejné a zásadní nesouhlas formulovala opozice. Dan Jiránek spoléhá na to, že se při projednávání v parlamentu nebude opakovat situace z roku 2008: "V tomto ohledu jsem optimističtější, protože vládní většina v poslanecké sněmovně je výraznější. My budeme působit na všechny poslance i senátory bez ohledu na politickou příslušnost, zejména na ty, kteří byli nebo jsou starosty, aby tuhle dohodu podpořily. Opravdu jsou desítky, možná stovky obcí ohroženy ve svém životě tím, že se to dlouhodobě neřeší. Je důležité, že se to podařilo dohodnout a teď je ještě důležitější, aby se to podařilo schválit," uvedl předseda Svazu měst a obcí.