Svatou Ludmilu připomínají v muzeu i Senátu, pražská farnost bude bdít před oltářem

Svatou Ludmilu připomínají v muzeu i Senátu, pražská farnost bude bdít před oltářem
15. září 2021 Události Autor: Filip Breindl

Blíží se sobotní vrchol oslav letošního jubilea svaté Ludmily – 1100 let od její mučednické smrti si připomenou účastníci národní pouti ve středočeském Tetíně v sobotu. Další akce zaměřené na osobnost přemyslovské kněžny a světice se konají v tomto týdnu.

Česká národní banka vydala zlatou minci v hodnotě 10.000 Kč k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily. Autorem návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů. K dispozici je více než 12 tisíc kusů.

V Senátu se včera uskutečnila konference s názvem Ludmila jako most mezi staletími a generacemi. Mezi hosty byl například pražský pomocný biskup Václav Malý. Šlo o jednu z akcí před víkendovou hlavní částí oslav jubilea české mučednice. Ředitelka spolku Svatá Ludmila 1100 let Miroslava Janičatová bilancuje, jak se podařilo rozšířit povědomí o odkazu přemyslovské kněžny: "Čím dál více se mi zdá, že jméno Ludmily rezonuje ve společnosti. Na to, že to měl být pouze malý berounský projekt a teď spolupracujeme se státními organizacemi, se jistě v té práci dá pokračovat a všechno jsme nesplnili, ale myslím, že je to úspěšné," říká ředitelka o úspěšnosti osvěty o svaté Ludmile.

S její osobností spojila pražská arcidiecéze středeční Den církevního školství, úvodní mši ve svatovítské katedrále zaměřuje právě na připomínku sv. Ludmily. Výstavu nazvanou "Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem" dnes otevírá Slovácké muzeum ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Farnost v Praze-Lhotce připravila noční tichou adoraci v kostele Panny Marie Královny míru. Věřící mohou před Nejsvětější Svátostí prožít 1100. výročí okamžiku vraždy sv. Ludmily na Tetíně. V této středočeské obci jubileum vyvrcholí v sobotu, kdy bude mši svatou sloužit legát papeže Františka, vídeňský arcibiskup Christoph kardinál Schönborn. "V plzeňské diecézi jsme se rozhodli uspořádat pěší pouť na Tetín. Vyjdeme v 8.30 ze železniční stanice v Srbsku a bude s námi putovat i biskup Tomáš Holub," řekl k sobotě mluvčí plzeňského biskupství Pavel Říha s tím, že poutníci mohou na zastávku poblíž Berouna dorazit individuálně, nebo využít vlakový spoj s odjezdem z hlavního nádraží v Plzni v 7.22.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony