Svátkem Roš hašana začal židovský rok 5 771
Podle židovského kalednáře začal měsíc tirši – první měsíc nového roku 5 771. Zahajuje jej jeden z takzvaných vysokých svátků, kdy si Židé připomínají stvoření světa. Letos připadá podle gregoriánského kalendáře na 9. a 10. září.
Roš hašana, doslovně „hlava roku,“ nese rovněž význam „narozeniny světa.“ Dvoudenní svátek Nového roku se tak stává výrazem víry v Boha Stvořitele a připomíná, že čas není jen fyzikální veličinou, ale je darem tvůrčí Boží lásky.
Příchod nového roku slaví také židovská obec v Brně. Tradiční je podle slov jejich rabína Šloma Kučery slavnostní večeře, která zahrnuje symbolické pokrmy. Ryby, granátové jablko, dýně nebo například pórek mají představovat dobrý počin do nového roku, symbolizují pokání, zmnožení zásluh nebo zmaření úmyslu nepřátel. Důležitou součástí oslav je také troubení na šofar, beraní roh, které provází tradiční bohoslužby.
Podle slov brněnského rabína zahajuje Nový rok deset dní pokání, které vyvrcholí Dnem smíření – svátkem Jom Kipur. Židé mají v tuto dobu vyrovnávat své účty s lidmi i s Bohem. „Prosíme o odpuštění toho, v čem jsme selhali, zaváhali nebo co jsme třeba neuváženě slíbili a nezvládli dodržet,“ vysvětlil Šlomo Kučera.