Svatá Barbora bude dohlížet na druhý brněnský tunel

Svatá Barbora bude dohlížet na druhý brněnský tunel
10. června 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle dnes v katedrále svatých Petra a Pavla požehnal další sochu svaté Barbory určenou pro jeden z tunelů ve městě. Bude stát u Velkého městského okruhu v Žabovřeskách. Socha vznikla ve Švýcarsku a její umístění inicioval brněnský dopravní podnik.

Dílo měří 50 centimetrů, váží 15 kilometrů a pro stavbu věnoval Ing. Vlastimil Horák, ředitel projekční společnosti Amberg Engeneering.

"Sochy jsou umístěné při vjezdu do tunelu. Důvod je na snadě, Barobra je patronka, jak se dříve dalo říct tunelářů, což má ale dneska úplně jiný význam, takže bych řekl těch pracovníků, kteří dělají tunely," vysvětlil po žehnání biskup Vojtěch Cikrle s tím, že oni sami jej o to požádali, za což je velmi rád.  

V rámci dalších etap stavby Velkého městského okruhu  se počítá také s rekonstrukcí kaple svatých Antonína z Padovy a Barbory z Nikomédie v blízkosti budoucího jižního portálu tramvajového tunelu v katastrálním území Pisárky. "Nedaleko tunelu bude opravena městská kaple, kde budou přednostně slaveny mše sv. za řidiče a oběti dopravních nehody," doplnila mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Jedná se již o druhou sochu sv. Barbory pro Brno. Tu první umístil letos na jaře Dopravní podnik města Brna u portálu vznikajícího tramvajového tunelu v ulici Netroufalky.

foto: Natálie Závadová, Radio Proglas 2021

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony