Studenti ocenili bojovníky proti komunistické totalitě
Studentská porota vybrala tři osobnosti, které byly včera vyznamenány cenou Příběhů bezpráví. Ta byla letos věnována památce Olgy Havlové. Oldřichovi Čapkovi, Haně Krskové-Dvořákové a Otakaru Rambouskovi vyznamenání předali ministři Karel Schwarzenberg a Petr Fiala včera večer při slavnostním zahájení osmého ročníku projektu společnosti Člověk v tísni Příběhy bezpráví – Měsíc filmů na školách.
Program Jeden svět na školách včera večer zahájil další ročník projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. Podle představitelů pořádající společnosti Člověk v tísni je téma komunistického Československa ve výuce na mnoha českých školách opomíjeno a více než polovina studentů považuje život v socialistickém Československu ve srovnání se současností za lepší nebo srovnatelný.
V souvislosti s Měsícem filmu na školách je pro studenty a pedagogy připravena nabídka dokumentárních filmů, po jejichž projekci následuje beseda s hostem, zpravidla pamětníkem, historikem nebo filmařem. „V letošním roce jsme se zaměřili opět na dobu normalizace, protože jsme přesvědčení, že některé návyky z té doby se vyskytují i v současnosti,“ vysvětlil mluvčí projektu Příběhy bezpráví Filip Šebek s tím, že na normalizační období se někdy vzpomíná jako na bezproblémový čas, i když takový nebyl. „V té době začala bujet korupce. Jsme přesvědčeni, že je dobré připomínat zejména mladým lidem, jaká ve skutečnost ta doba byla,“ uvedl Šebek.
Včerejší zahajovací večer v pražském kině Lucerna provázelo i předávání cen Příběhů bezpráví. Osobnosti na vyznamenání navrhovali žáci základních a středních škol. Laureáty poté vybírala studentská porota. „Studenti ve svém okolí najdou člověka, který zažil komunistické bezpráví a dohledají si o něm informace. Pokud je naživu, tak ho i osobně kontaktují,“ vysvětlil princip nominování osobností na cenu Příběhů bezpráví Filip Šebek.