Studenti ocenili bojovníky proti komunistické totalitě

2. listopadu 2012 Události

Studentská porota vybrala tři osobnosti, které byly včera vyznamenány cenou Příběhů bezpráví. Ta byla letos věnována památce Olgy Havlové. Oldřichovi Čapkovi, Haně Krskové-Dvořákové a Otakaru Rambouskovi vyznamenání předali ministři Karel Schwarzenberg a Petr Fiala včera večer při slavnostním zahájení osmého ročníku projektu společnosti Člověk v tísni Příběhy bezpráví – Měsíc filmů na školách.

Program Jeden svět na školách včera večer zahájil další ročník projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. Podle představitelů pořádající společnosti Člověk v tísni je téma komunistického Československa ve výuce na mnoha českých školách opomíjeno a více než polovina studentů považuje život v socialistickém Československu ve srovnání se současností za lepší nebo srovnatelný.
V souvislosti s Měsícem filmu na školách je pro studenty a pedagogy připravena nabídka dokumentárních filmů, po jejichž projekci následuje beseda s hostem, zpravidla pamětníkem, historikem nebo filmařem. „V letošním roce jsme se zaměřili opět na dobu normalizace, protože jsme přesvědčení, že některé návyky z té doby se vyskytují i v současnosti,“ vysvětlil mluvčí projektu Příběhy bezpráví Filip Šebek s tím, že na normalizační období se někdy vzpomíná jako na bezproblémový čas, i když takový nebyl. „V té době začala bujet korupce. Jsme přesvědčeni, že je dobré připomínat zejména mladým lidem, jaká ve skutečnost ta doba byla,“ uvedl Šebek.
Včerejší zahajovací večer v pražském kině Lucerna provázelo i předávání cen Příběhů bezpráví. Osobnosti na vyznamenání navrhovali žáci základních a středních škol. Laureáty poté vybírala studentská porota. „Studenti ve svém okolí najdou člověka, který zažil komunistické bezpráví a dohledají si o něm informace. Pokud je naživu, tak ho i osobně kontaktují,“ vysvětlil princip nominování osobností na cenu Příběhů bezpráví Filip Šebek.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony