Společnost pro obnovu mariánského sloupu o zesnulém předsedovi: pracoval skromně, ale účinně

Společnost pro obnovu mariánského sloupu o zesnulém předsedovi: pracoval skromně, ale účinně
14. ledna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

V Týnském chrámu se dopoledne uskutečnilo poslední rozloučení s předsedou Společnosti pro obnovu mariánského sloupu v Praze Václavem Dajbychem, který se významně zasloužil o obnovu a opětovné vztyčení monumentu na Staroměstském náměstí. Zemřel po krátké nemoci 29. prosince ve věku 68 let, dnes byl pochován na Olšanech. Bohoslužbě předsedal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, koncelebroval např. emeritní strahovský opat Michael Pojezdný. 

"Pana Dajbycha jsem si velmi vážil. Pracoval skromně a nenápadně, ale pro společnost velmi účinně," řekl Proglasu místopředseda a mluvčí organizace Karel Kavička. Sám se smutečního obřadu nemohl zúčastnit kvůli hospitalizaci s onemocněním covid-19.

Myšlenka znovupostavení pražského Mariánského sloupu se objevila už brzy po jeho stržení v listopadu 1918, ale až po pádu komunismu se její zastánci zorganizovali s cílem obnovit památku v její původní podobě, z téhož materiálu a na původním místě. Václav Dajbych jako třetí výkonný předseda úsilí završil. "Velmi účinně nám pomáhal. Jak aktivním přístupem tak i finančně, když se společnost dostala do nedostatku. Zakoupil například plány vypracované ing. Naumannem, nechal zhotovit model sloupu, který se nachází v kapli na Staroměstském náměstí, a podnikl řadu dalších kroků na přímou podporu naší činnosti," upřesnil autor publikace Praha – Mariánský sloup na Staroměstském náměstí  Kavička s tím, že opakované jednání s příslušnými orgány bylo velmi namáhavé: "Nejvíce vysilující ovšem bylo překonávání nepochopení, ale nakonec přineslo svůj výsledek."

 dajbych_fotka_nasloupu_poumrti_leden21_foto_fbZdenekZalskydajbychuv_pohreb_tynskychram_leden21_foto_fbZdenekZalskydajbychuv_pohreb_rakev_vaute_marianskysloup_leden21_fotoFBzdenekZalsky

Do rodinného hrobu na Olšanských hřbitovech dnes zesnulého magistrálního rytíře Suverénního řádu Maltézských rytířů Václava M. Dajbycha z Rittershainu uložil za účasti nejbližších týnský farář P. Vladimír Kelnar.

R.I.P.

foto: Facebook - se svolením Eugen Kukla, Zdeněk Žalský

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony