Sněmovní výbor doporučil schválit vypořádání církevního majetku
Ústavně-právní výbor poslanecké sněmovny dnes hlasy koaličních poslanců doporučil schválit vládní návrh majetkového vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi. Podle ČTK na konci jednání došlo k incidentu s odpůrci návrhu z řad veřejnosti, kteří se snažili zablokovat východ z místnosti, zasahovala sněmovní ochranka.
Členové výboru zároveň podpořili změnu navrhovanou občanskými demokraty týkající se prokazování dřívějšího vlastnictví, naopak zamítli připomínky opozičních socialistů – ti například prosazovali, aby ze zákona vypadla finanční náhrada, osvobození od daně z prvního prodeje navráceného vlastnictví nebo aby se vydával pouze majetek, který církve nejen vlastnily, ale i užívaly. Neuspěli ani komunisté s návrhem, aby ústavně-právní výbor doporučil sněmovně zamítnutí zákona. Představitelé ČSSD zopakovali své výhrady vůči návrhu."Další generace budou muset splácet desítky miliard (korun)," uvedl poslanec Jeroným Tejc.
Plénum dolní parlamentní komory se návrhem bude zabývat na své červnové schůzi. "Pokládám za velmi pravděpodobné, že červnová schůze poslanecké sněmovny by měla návrh zákona schválit ve druhém i třetím čtení a odeslat jej do Senátu. Může to být trošku bojovné, mohou se tam objevit nějaké problémky, ale předpokládám, že ve třetím čtení ke schválení dojde," řekl Proglasu předseda ústavně-právního výboru a předkladatel návrhu Marek Benda (ODS). Dodal, že vzhledem k levicové převaze v Senátu očekává, že horní parlamentní komora návrh zamítne, případně ho vrátí sněmovně s pozměňovacími návrhy. "Někdy v průběhu léta, začátku podzimu by se mělo jednat o přehlasování Senátu, kde samozřejmě bude obtížné shromáždit potřebných 101 hlasů, ale věřím, že se nám to podaří," uvedl Benda.