Služba církví ve společnosti tématem semináře ve sněmovně
„Církve považuje za neužitečné instituce více než polovina lidí žijících v České republice. Přesto mnohdy ve svém životě využívají služeb, které právě církve zajišťují,“ popsala účel dnešní konference v poslanecké sněmovně její pořadatelka, poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Do semináře se kromě politiků zapojili představitelé církví sdružených v ekumenické radě, České biskupské konference (ČBK), církevních organizací, akademických institucí či samosprávy. Hovořili o tom, jak církevní vzdělávací, sociální, zdravotnické či humanitární aktivity doplňují nabídku státu, krajů a ostatních složek nevládního sektoru. "Pro mne osobně bylo velice důležité, že ten seminář se netýkal pouze výčtu toho, co církve a organizace, které jsou založeny církvemi, konají, ale že šel hlouběji a zabýval se otázkou, čím mohou církevní organizace konkrétně doplnit občanskou společnost, co je specifikum, které do občanské společnosti přinášejí. Takový do hloubky zaměřený pohled byl něčím, co jsem zatím neviděl a myslím, že je důležité, aby se to takto šířilo nejen k poslancům, ale i k celé veřejnosti," uvedl generální sekretář ČBK, mons. Tomáš Holub. Seminář označil za přínosný stejně jako tajemník Rady Církve bratrské Petr Grulich: "Jedná se především o to, že jak státní orgány, tak církve si potřebují znovu a znovu uvědomovat, že se navzájem potřebujeme a že nám jde navzájem o stejnou věc," sdělil.
Během semináře vystoupili také sociologové či historici. "Ty prezentace jsou opravdu hodnotné a já v současné době přemýšlím, jakým způsobem je nabídnout širší veřejnosti, a to jak uvnitř církve, tak i navenek, do společnosti, která s námi křesťanské hodnoty nesdílí," řekl k tomu mons. Holub. Politici z pořádající TOP 09 zdůraznili souvislost veřejné činnosti církví s potřebou materiálního zázemí pro tyto aktivity. „V tuto chvíli je nutné uklidnit veřejnost, že vyrovnání státu s církvemi neznamená, že peníze a majetek odtud úderem půlnoci Nového roku 2013 nenávratně zmizí. Naopak - věřím, že se tyto prostředky promění do dalších služeb veřejnosti nebo do opravených památek, které jsou součástí českého kulturního dědictví," uvedla poslankyně Langšádlová. Pro Petra Grulicha byl seminář příležitostí k prohloubení kontaktů mezi církvemi a představiteli veřejného života. "To klíčové je - a dnes jsme si to připomněli - pěstovat vztahy od jednoho člověka k druhému. Církve nakonec musí přesvědčit i tu nenáboženskou veřejnost, že něco umí a že jsou připraveny sloužit komukoli," uzavřel tajemník Rady Církve bratrské.