Slovenští biskupové se setkali s papežem

12. listopadu 2015 Události Autor: Lucie Švestková

Papež František dnes při soukromé audienci přijal 15 slovenských biskupů v rámci jejich týdenní návštěvy Říma Ad limina apostolorum. Svatý otec s nimi vedl neformální diskuzi. Promluvu, kterou měl připravenou, nepřednesl a biskupům ji předal v tištěné podobě.

 


 

František upozornil na tíživou situaci spojenou s uprchlickou krizí a připomněl, že církev by se měla zasadit “o vlídné přijetí uprchlíků v duchu lásky a respektu k lidské osobě, v kontextu dodržování zákonů.” V souvislosti s rozšiřujícím se multikulturním prostředím také vyslovil přání, aby si slovenský národ udržel svou kulturní identitu a dědictví etických a duchovních hodnot, které jsou silně spojené s katolickou tradicí. Kromě toho ocenil snahy slovenských biskupů o podporu rodin a povzbudil je k rozvoji integrální pastorace rodin na národní i diecézní úrovni, která by v sobě zahrnovala doprovázení rodin, především těch rozvrácených. Zároveň poukázal na důležitost doprovázení mladých, zejména v oblasti přípravy na život v manželství a rodině.

Část setkání byla věnována také tématu kněží a řeholníků ve slovenské církvi. Svatý otec vyjádřil přání, aby se biskupové věnovali kněžím a projevovali jim “otcovskou starostlivost.” “Aby kněží cítili blízkost vaší přítomnosti, je velmi důležité, abyste byli připraveni jim naslouchat a přistupovat k nim s důvěrou, a prokazovali jim pozornost v těžkostech, kterými se často trápí,” vyzval římský biskup. Reagoval také na dotaz biskupů související s odvolaným arcibiskupem Róbertem Bezákem. “S velkou úctou hovořil poměrně dlouho o tom, jak se případem zaobíral a studoval jeho podklady. Vzpomínal také na setkání s monsiňorem Bezákem. Vyslovil přání, abychom zprostředkovali slovenským věřícím základní myšlenku, že je mu připraven pomoci,” sdělil po audienci předseda Konference biskupů Slovenska mons. Stanislav Zvolenský a dodal, že jakékoliv rozhodnutí svatého otce přijmou s úctou a budou je respektovat.

 


 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony