Slavnosti na Vltavě uctily sv. Jana Nepomuckého

Na tradici slavností na vltavské hladině, která začala v roce 1729 v souvislosti se svatořečením mučedníka Jana Nepomuckého, navazuje festival Svatojánské Navalis. Jeho program vyvrcholil v předvečer dnešní liturgické památky českého národního patrona.
Navalis spojuje liturgické i společenské prvky - kardinál Dominik Duka sloužil v podvečer mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a pak se účastnil procesí z Hradčan na Karlův most. Odtud mohli lidé sledovat slavnostní jízdu historických a tzv. dračích lodí, vyslechnout koncert z pontonů na vltavské hladině a shlédnout ohňostroj. Procesí neslo sochu sv. Jana Nepomuckého určenou pro školu v africké Ugandě.
Slavnosti podle ředitele spolupořádajícího Muzea Karlova mostu Zdeňka Bergmana odkazují na to, že lidé od říční plavby a dalších vodních profesí se ke svatému Janovi hlásí jako svému patronovi. "Jeho příběh je poutavý v tom, že on povýšil morální pevnost charakteru nad lidskou slabostí dokonce vůči králi. Myslím, že i ta lidová sláva, která přišla spontánně zdola, je důkazem, že Jan Nepomucký byl důležitým symbolem důvěry v Boha a v církev," řekl České televizi Bergman. Připomněl, že socha sv. Jana Nepomuckého stojí také u Grand Canalu v Benátkách, kde je český světec ctěn jako patron dobré pověsti a ochránce proti záplavám.
V sobotu proběhne uložení jeho nové sochy na dno Slapské přehrady, na místo, kde od 18. století až do napuštění nádrže v roce 1954 stála socha patrona vorařů a plavců. Vytvořil ji sochař Petr Váňa: "Zde je zpodobněna ta mystická chvíle, kdy v poslední vteřině svého života, pod vodou, kam jej hodili, odchází z tohoto světa a zároveň se k němu sklání z prostoru nad tímto světem anděl s tváří ženy," uvedl k soše, kterou na místo uloží a sestaví potápěči.
zdroj: ČTK, Česká televize