Sira Wintona a jedno ze zachráněných dětí připomíná pamětní deska v Brně

17. října 2016 Události

Pamětní deska v Palackého třídě v brněnské městské části Královo Pole od soboty připomíná zachránce více než šesti set židovských dětí sira Nicholase Wintona a jedno  z takzvaných Wintonových dětí Thomase Graumanna.

Při slavnostním odhalení desky, která se nachází na Graumannově rodném domě, zazněla česká a izraelská státní hymna, promluvili zástupci brněnských křesťanů i židovské náboženské obce.
Program připomínající Wintona i Graumanna, který po sametové revoluci v Česku žil přes dvacet let, pak pokračoval v kulturním centru Semilasso, kde se svým svědectvím vystoupili pamětníci holokaustu. Zájemci měli možnost zatančit si také izraelské tance.
Thomas Graumann působil jako křesťanský misionář, věnoval se také osvětové činnosti. Svůj příběh nazval „dvakrát zachráněné dítě“. „Říká, že jednou jeho život zachránil sir Nicholas Winton a podruhé Ježíš Kristus,“ popsala za spolek Orot Brno Lenka Veselá s tím, že důležitým poselstvím Gramannova života je také odpuštění. „On sám na svém životě poznal, jak důležité je odpustit, smířit se s Bohem i s lidmi,“ doplnila Veselá. Thomas Graumann se sobotní slavnosti osobně neúčastnil, podle Veselé své aktivity omezil po zhoršení zdravotního stavu své manželky.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony