Singapurská církev odmítá virtuální sňatky

Singapurská církev odmítá virtuální sňatky
20. května 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Katolická církev v Singapuru nebude organizovat ani zapisovat do matriky virtuálně uzavřené sňatky. Singapurská arcidiecéze touto nótou reagovala na nový zákon, který předpokládá zavedení dočasných opatření k uzavírání a matrikovému zápisu občanských svazků. Podle jeho znění je možné během koronavirové pandemie uzavřít manželství i formou videohovoru mezi snoubenci, státními úředníky a svědky.

Ačkoli arcidiecéze uznává, že jde o výjimečné karanténní ustanovení, zdůrazňuje "důležitost fyzické interakce mezi lidmi, kteří slaví svátosti" včetně svátosti manželství. Odvolává se na kanonické právo, teologické a pastorační učení církve i nedávné prohlášení papeže Františka při  ranní homilii. "Církev, svátosti a Boží lid jsou konkrétní," vyzdvihl tehdy Petrův nástupce a varoval před virtuální vírou (17. 4. 2000).

Církev v Singapuru, čítající přibližně 160 tisíc věřících z 5,5 milionu obyvatel, proto nepřipustí virtualizaci svátosti manželství. K jejímu platnému udělení požaduje kanonické právo přítomnost páru, kněze a dvou svědků. Internetový přenos pak může zprostředkovat účast rodiny a přátel na obřadu, aby se tak skloubil "duchovní význam kanonického manželství, touhy přátel a rodiny po účasti na takové šťastné události a respekt k hygienickým normám," uzavírá tiskové prohlášení Singapurské arcidiecéze.

Pouze přes internet byl v pátek v Singapuru k smrti odsouzen muž za obchodování s drogami. Kvůli omezení pohybu v době šíření koronaviru soud rozsudek vynesl na dálku - ve videohovoru. Podle humanitární organizace Human Rights Watch je takový postup bezcitný, píše dnes agentura AP. Odsouzený byl v tu dobu v cele, zatímco Fernando a žalobci se na dálku z různých lokací účastnili slyšení. Na začátku května byl přes internet pomocí platformy Zoom odsouzen k smrti také muž v Nigérii.

K dnešnímu dni se v Singapuru nakazilo přes 29.000 lidí, což je jedno z nejvyšších čísel v Asii. V souvislosti s covidem-19 tam ale zemřelo pouze 22 pacientů.

Zdroj: FIDES, čtk

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony