Silný déšť poutníky "Moravské Compostely" nezastavil
Matice Svatokopecká uspořádala první ročník pěšího putování mezi Svatým Kopečkem u Olomouce, Svatým Hostýnem a Velehradem. Protože rozdělení do pěti etap a vzdálenost asi 120 kilometrů se podobá závěru tradiční španělské poutní trasy k hrobu svatého Jakuba, dostala akce jméno 1. Moravská Compostela.
Skupinu téměř 90 poutníků tvoří podle Zory Krejčí z Matice svatokopecké lidé všech generací: "Nejmladší dítě, které sice neputuje po vlastních nohou, ale je neseno nebo vezeno, má dva roky a nejstarší účastník 78 let," popsala organizátorka pouti, která zároveň upřesnila, že skupina kvůli počasí musela v některých úsecích opustit poutní stezku a obejít podmáčená či zaplavená místa. Také pro stoupání ke Svatému Hostýnu nakonec pořadatelé zvolili silnici namísto běžné cesty lesem. "Včera odpoledne nás doprovázel velmi silný liják, což je slabé slovo na to, co tady padalo. Důsledkem bylo, že kupříkladu náměstí v Bystřici pod Hostýnem bylo zalito vodou a museli ho odčerpávat hasiči. Dostali jsme zprávy, že v lesích jsou popadané stromy, z polí je vidět, že se valí voda s hlínou a kamením, a tak jsme neriskovali nějaký úraz," uvedla Zora Krejčí.
Přes nepříznivé vnější podmínky je přesvědčena o duchovním užitku celé pouti. "Myslím si, že každá pouť člověka velice obohacuje nejenom fyzicky, že obohacuje jeho zdraví, ale zejména duchovně. Člověk si musí uvědomit, že lidský život je v podstatě putováním po této zemi do věčnosti. Za této situace, pokud jde na takovou pouť, při které ve společenství lidí majících stejné smýšlení, to velmi dobře působí na člověka, má možnost se během cesty zklidnit, probrat si věci v myšlenkách, na které v běžném životě nemá čas, porovnat si priority," říká Zora Krejčí, která chce s dalšími poutníky v pondělí dorazit na velehradské Dny dobré vůle.