Setkání národů v Hradci Králové

13. listopadu 2018 Události Autor: Martin Weisbauer

Přehlídku cizokrajné hudby, tance, umění i kuchyně, ale také etnické workshopy a výstavy, mohli návštěvníci navštívit v královéhradeckém starém Adalbertinu v úterý 13. 11. 2019 v rámci Festivalu setkání národů.

Festival pořádá každoročně Integrační centrum pro cizince, které je součástí Oblastní charity Hradec Králové.

V dopoledních hodinách navštívilo festival více než 500 žáků z osmi škol, v odpoledních hodinách se festival těšil zájmu široké veřejnosti.

Více nám řekla přímo na místě tisková mluvčí Oblastní charity Hradec Králové Jana Karasová:

„Festival setkání národů je jedinečná příležitost, jak poznat cizince, kteří žijí mezi námi, kteří tu studují nebo pracují. Letos se představilo na třicet zemí ze čtyř kontinentů, poprvé například Argentina, Venezuela, Slovinsko nebo Francie. Dopoledne až do půl třetí probíhal program pro školy, který byl interaktivní – studenti se učili tance nebo pozdravy a pak společně tvořili živé obrazy. Bylo to takové spontální, zazněla i česká písnička Nebe na zemi, připomněli jsme si i sté výročí naší republiky. 

Záměrem a cílem této akce je dát příležitost lidem potkat se tváří v tvář s cizinci, kteří tady žijí, a myslíme si, že právě přes poznání toho odlišného si můžeme být blíž, můžeme si více porozumět a zbytečně si pak nestavíme bariéry. Cizinci si pro návštěvníky připravili nejen hudební program, tanec a ukázky tradičních výrobků a kostýmů či hudebních nástrojů, ale také ochutnávky. Máme tu spoustu latinskoamerických pokrmů, ale i afrických anebo například ukrajinský boršč či vietnamské závitky. Mluvila jsem i s žáky a ti vítali to, že tady na jednom místě se mohli potkat s tolika národy a byli vděčni i za to, co vše si pro ně cizinci připravili. Program pro veřejnost odpoledne odstartoval indiánský workshop o tom, jak si vyrobit lapač snů a vyvrcholil koncertem, na kterém vystoupila indiánská skupina, africký hudebník, kubánský tanečník i interpreti ze Sýrie, Vietnamu a dalších zemí.“sn2asn3a

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - šestá věta - Langsam; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony