Sazovice mají nový kostel sv. Václava

15. května 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Nový kostel v Sazovicích na Zlínsku o víkendu vysvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Kostel ve tvaru rotundy a připomínající papírový svitek je zasvěcen svatému Václavu, který je patronem Sazovic.

Postaven byl díky podpoře a pomoci místních lidí, podnikatelů, patriotů a spolku pro výstavbu kostela v Sazovicích. V kostele jsou uloženy ostatky svatého Václava, které pocházejí ze svatováclavské kaple pražské katedrály. Arcibiskup Jan Graubner řekl, že jde o moderní stavbu, která odpovídá dnešní době. „Opravdový chrám se z toho stane především tím, co tam lidé zažijí, když se takzvaně promodlí, když tam lidé prožijí Boží blízkost a budou umět z toho místa čerpat pro svůj všední život a bude je to zase přitahovat zpátky. Tehdy splní tato stavba své poslání“, uvedl olomoucký arcibiskup.

V horní venkovní nice kostela je umístěna zvonkohra s patnácti zvony. Na každém zvonu je jedno písmeno, dohromady tvoří nápis „Přijď duchu svatý“. Architekt kostel navrhnul tak, aby svým tvarem odkazoval na půdorys původní svatováclavské svatyně. Spojitostí je tam ale více. „To jsou věci, které se objevovaly až později. Nebyl to můj spekul, jako třeba s tím, že to místo, kde jsou uloženy ostatky sv. Václava a svatováclavské kaple v Praze, když se spojí na mapě, tak to prochází přímo jediným oknem v presbytáři, které tam je. To není nic, co bych vymyslel dopředu, to jsou věci, které tady vznikly nějak intuitivně. Já v tom vidím něco, co mě přesahuje, nebo něco, co je za hranicí hmotné skutečnosti“, řekl ke stavbě architekt Marek Štěpán

Rotunda, jejíž půlmetrové zdi se zužují do několika centimetrů a sbíhají se do jednoho bodu jako papír. Odrážené světlo, které přes zářezy ve stěnách proniká dovnitř po měkkých křivkách. Jednoduchý a čistý interiér má návštěvníkům navodit pocit ztišení a klidu.

Moravský architekt Jan Štěpán, zaměřuje se na projekty sakrálních staveb, novostaveb i rekonstrukcí. Je například autorem projektu kostela Svatého ducha v Šumné, kostela Svatého ducha v Ostravě nebo kostela Svatého Václava v Sazovicích. Je autorem areálu pro návštěvu papeže Benedikta XVI. v brněnských Tuřanech nebo rekonstrukce kostela Nalezení svatého Kříže v Litomyšli. Podílel se na velké liturgické úpravě katedrály svatého Mikuláše v Českých Budějovicích či na rekonstrukci kostela svaté Kateřiny v Hrabové, kostela svatého Václava v Ostravě nebo osvětlení pražské katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

V letech 2006 – 2012 působil jako poradce kancléře prezidenta ve věcech architektury. Je autorem koncepce minimalistického bydlení Freedomky, v roce 2012 získal českého architektonického „Oscara“ projekt areálu Café Fara v Klentnici.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony