Romské oběti druhé světové války si lidé připomněli v Brně

Romské oběti druhé světové války si lidé připomněli v Brně
8. března 2018 Události Autor: Mariana Ambrožová

Muzeum Romské kultury v Brně včera připomínalo 75. výročí velkého transportu Romů, kteří se stali obětí genocidy. Z protektorátu Čech a Moravy byli převezeni do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

Píseň v romštině zahájila pietní akt k uctění obětí romské genocidy. První velký transport odjel v březnu 1943, další následovaly. Začalo tak tragické období protektorátních Romů, které vyvrcholilo tím, že naprostá většina z nich v koncentračních táborech zemřela. Z předválečné populace českých a moravských Romů během tohoto období zahynulo 90 procent z nich.

„V létě 1942 byli sepsáni všichni Romové, v tehdejší dikci cikání a cikánští míšenci, na území Protektorátu. Část z nich byla od začátku srpna 1942 internována v takzvaných cikánských táborech v Letech a Hodoníně,“ popsal počátek tragických událostí historik Muzea romské kultury Dušan Slačka. Pietního aktu se zúčastnili Představitelé města i vlády, zástupci ambasád, židovské obce, zástupci z řad Romů ale i pamětník holocaustu židů Pavel Fried.

„Jsou to věci, které si připomínáme, ale někdy nám uniká jejich emocionální obsah. Bylo to 3 700 lidských bytostí. Nikdo z nás už nepřemýšlí, co prožívali ti lidé, když vstupovali do plynových komor. Co prožívaly matky, když viděly, jak se dusí jejich děti,“ za svou osobní vzpomínku si Pavel Fried vysloužil potlesk vestoje.

Poprvé na pietním aktu vystoupila také romská umělecká skupina Ara artu. Režisér David Tyšer, spolu s dalšími čtyřmi romskými umělci, předvedli hudební představení – cyklus vzpomínek na Elinu Machálkovou, která dramatickým zpracováním představila hrůzy genocidy Romů.

Reportáž k poslechu zde:

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony