Rekonstrukce loštické synagogy se chýlí ke konci
Od roku 2006 restaurují v Lošticích na Šumpersku židovskou synagogu. Práce za asi pět milionů korun se nyní blíží k závěru. Slavnostní otevření synagogy je podle Luďka Štipla ze sdružení Respekt a tolerance v plánu na neděli 28. srpna 2011.
"Dosavadní práce byly zaměřeny především na opravy stropů, omítek, podlah, instalaci ústředního topení, elektrorozvodů, sociálního zařízení a elektronického zabezpečovacího systému. V příštím roce bude pozornost věnována dokončení restaurování nástěnné výmalby, renovaci oken v modlitebním sále a opravám venkovních omítek," uvedl pro ČTK Luděk Štipl.
Památku mohelnického židovského chlapce Otty Wolfa, který se tři roky ukrýval před nacisty a během té doby si psal deník, připomíná nová knihovna s 1000 publikací o židovství. Synagoga nově nabídne i muzejní expozici s interaktivními programy.
Na slavnostní otevření loštické synagogy jsou pozváni potomci posledního loštického rabína Asriela Günziga, kteří přijedou z USA, Belgie a Izraele.
První synagoga se v Lošticích objevila již kolem roku 1560. V "nové" židovské čtvrti byla synagoga postavena v roce 1726. Svoji nynější klasicistní podobu získala v letech 1805 a 1806 a svému účelu sloužila až do počátku nacistické okupace. V roce 1942 bylo deportováno 59 židovských občanů do koncentračních táborů. Z nich přežili a do Loštic se vrátili pouze tři lidé. Po ukončení války nebyla místní židovská obec obnovena a synagoga se stala majetkem města. V roce 2005 tam byly instalovány tři řady dřevěných lavic, které pocházejí z olomoucké synagogy, jež byla nacisty vypálena a zničena v březnu 1939. Lavice jsou nyní součástí muzejní expozice a slouží jako symbolický památník obětem holokaustu.
(Zdroj: ČTK)