Rekapitulace dvaceti let české zahraniční pomoci
Dvacetileté výročí pádu železné opony je příležitostí pro rekapitulaci v mnoha oborech života naší společnosti. Chopily se jí také nevládní organizace, které už dvě desítky let pomáhají v zahraničí. Hodnotící zpráva o rozvojové spolupráci nese název Česká pomoc na rozcestí.
České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS) sdružuje asi tři desítky členů a dvacet subjektů se statusem pozorovatele. Mezi členy se řadí také Arcidiecézní charita Praha, společnost ADRA, Salesiánská asociace Dona Boska, LL – likvidace lepry či Charita Česká republika. Internetové stránky www.ceskapomoc.cz nabízejí přehled šedesáti států, v nichž alespoň některé z českých humanitárních organizací působí. Jejich čtenáři se mohou seznámit s nejzávažnějšími problémy, s nimiž se obyvatelé těchto zemí potýkají, i s projekty, které pomoc z Česka prostředkují.
Cunami - nejrozsáhlejší humanitární akce posledních 20 let
Už v roce 1988 vyvolala vlnu solidarity mezi obyvateli Československa zpráva o ničivém zemětřesení v Arménii, které si vyžádalo desetitisíce obětí. Po válce v Bosně a Hercegovině v letech 1995 – 1998 pomohli Češi prostřednictvím společnosti Člověk v tísni finančními prostředky v celkové výši 150 milionů korun. Jednou z největších humanitárních akcí byla pomoc zemím Jihovýchodní Asie, které v závěru roku 2004 postihla vlna cunami. Sbírky tří největších českých organizací – Charity Česká republika, společnosti ADRA a Člověka v tísni přinesly pomoc v celkové výši přesahující 320 milionů korun, mnohé programy obnovy v této oblasti pokračují dodnes.
Miliarda hladovějících
Tvůrci hodnotící zprávy o rozvojové spolupráci Česká pomoc na rozcestí mimo jiné upozorňují, že dosažené úspěchy české zahraniční pomoci ohrožuje současná hospodářská krize. Ta podle nich nejvíc zasáhne miliardu nejchudších obyvatel planety. Odhaduje se, že v extrémní chudobě se ocitne dalších 55 až 90 milionů lidí. Podle údajů OSN přesáhne množství hladových a podvyživených jednu miliardu a stoupne tak na historicky nejvyšší hodnotu.
Průzkum veřejného mínění: nejpotřebnější je Afrika
Mezi tři nejdůležitější důvody zahraniční pomoci patří podle obyvatel Česka pomoc v nouzi, boj proti chudobě a pomoc dětem. Za nejpotřebnější oblast světa označuje většina z nich Afriku. Na otázku, zda v posledním roce věnovali na pomoc chudým zemím nějaké prostředky, odpovědělo kladně 40 procent dotázaných. Výsledky přinesl průzkum týkající se české zahraniční rozvojové spolupráce, které si nechalo zpracovat ministerstvo zahraničí. V říjnu loňského roku na něj odpovídalo více jak 1000 dotázaných. Většina z nich označila za prioritu pro pomoc chudým zemím boj s AIDS a s dalšími nemocemi.
Transformace české zahraniční rozvojové spolupráce
Od začátku roku 2008 prochází česká zahraniční rozvojová spolupráce transformací. V jejím rámci zřídilo ministerstvo zahraničí Českou rozvojovou agenturu, vznikla také meziresortní Rada pro zahraniční rozvojovou spolupráci, která má zejména koordinační úlohu. Pro dokončení reformy zůstává klíčovým přijetí zákona o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci. V loňském roce vykázalo ministerstvo zahraničí jako oficiální pomoc chudým zemím rekordní 4,2 desetiny miliardy korun. Nevládní organizace ale zdůrazňují, že do této částky ministerstvo započítalo vyšší část výdajů na vojenské mise než v předchozích letech. Humanitární společnosti dále upozorňují, že Česká republika nedosáhne v roce 2010 cíle, k němuž se jako nová členská země EU zavázala, totiž alokovat 0,17 setin procent hrubého národního důchodu na zahraniční rozvojovou spolupráci. Také plánované rozpočty na dvoustrannou rozvojovou spolupráci pro léta 2011 a 2012 jsou o 23 procent nižší než v roce 2008. Podle hodnotící zprávy Česká pomoc na rozcestí by absolutní pokles objemu zahraniční pomoci měl být vyvažován důrazem na její kvalitu a její účinnost v boji s chudobou.