Řeholníci slaví den zasvěceného života, v Česku děkují za 30 let svobody

Řeholníci slaví den zasvěceného života, v Česku děkují za 30 let svobody
2. února 2020 Události Autor: Filip Breindl

Svátek Uvedení Páně do chrámu vyhlásil v roce 1996 papež Jan Pavel II. Světovým dnem zasvěceného života. I v našich diecézích se kolem 2. února konají setkání biskupů s řeholníky, řeholnicemi a členy institutů zasvěceného života.

Papež František sloužil mši v předvečer ve svatopetrské bazilice a udělil povolení k účasti i několika stovkám klauzurních sester, které smějí opustit klášter jen za mimořádných okolností. Ve světě působí asi 180 tisíc řeholníků a 650 tisíc řeholnic, přičemž číslo v posledních letech mírně klesá, ačkoli například v Africe nebo Asii narůstá zejména počet řeholních sester.

V Praze se řeholníci setkají při nedělní dopolední mši v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve strahovském klášteře. Právě tam, jak připomíná kardinál Dominik Duka, došlo na začátku roku 1990 k prvnímu viditelnému vystoupení zasvěcených osob. "Tehdejší účastníky přijal kardinál František Tomášek a prezident Václav Havel. Ten vybídl řeholníky a řeholnice, aby byli ve společnosti vidět a proto aby nosili své hábity," vzpomíná kardinál Duka, který patří k řeholníkům působícím za komunistické totality v ilegalitě. "Budeme děkovat za dar zasvěceného života v naší zemi i za dar svobody," zve dominikán Duka na mši se začátkem od 10 hodin.

 

NyníPísně
Píseň: Jak śe mace? (2020); Interpret: Ľudová hudba Stana Baláža; Album: Ľudová hudba Stana Baláža: Jak śe mace?
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony