Ředitel České ornitologické společnosti: Zbavme se chemického zemědělství, pomůžeme tím i ptákům

Ředitel České ornitologické společnosti: Zbavme se chemického zemědělství, pomůžeme tím i ptákům
1. dubna 2021 Události Autor: Anna Janošková

Na apríla si lidé po celém světě připomínají Mezinárodní den ptactva. Datum 1. dubna se vztahuje ke dni podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva z roku 1906. Ptáci ekosystému prospívají tím, že hubí škůdce a roznášejí semena rostlin. Chránit je podle ornitologů lidé mohou mnoha způsoby, například i upravením zahrady nebo omezením spotřebitelských návyků.

„Nesmíme podlehnout klamnému dojmu, že ptáků v České republice přibývá. Těch teplomilných ano, protože se všeobecně mění klima a je u nás tepleji. Některé druhy jsou už ale na pokraji vymření,“ řekl ve vysílání Proglasu ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek. Podle něj jsou v tuzemsku nejohroženější polní ptáci, velkým tempem ubývají například i sýčci, strnadi nebo skřivani. Naopak jedním z druhů, který se rychle rozrůstá, jsou kosi černí. „U nás přibývá teplomilnějších ptáků jako jsou vlhy pestré. Dále také těch, kteří se umějí přizpůsobit životu člověka – sýkory, holubi, straky nebo sojky.“

Chránit ptáky mohou lidé podle Vermouzka několika způsoby – od omezení chemických prostředků pesticidů, přes vyvěšení budky, po omezení biopotravin. „Na zahradě nehubme slimáky a nestříkejme rostliny proti škůdcům. Dále můžeme nechat na zahradě hromadu větví nebo zasadit vyšší porost bylin, ptáci je pak využívají ke stavbě svých obydlí. Další možností je i zasadit kvetoucí rostliny, které tak budou pro ptáky potravou. No a přejděme na biopotraviny, uděláme tak dobře našemu zdraví i ptákům, protože nebudeme hubit jejich potravu ani přirozené prostředí.“

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony