Změna v politice uklidnila situaci kolem restitucí, říká Tomáš Holub

27. června 2014 Všimli jsme si, Události

Je to už rok a půl, co vláda schválila zákon slibující navrácení nadpoloviční většiny majetku, o který církve a náboženské společnosti přišly za minulého režimu. Proces by měl vyústit v úplnou materiální nezávislost církví na státu. O tom, v jaké fázi se nachází na konci druhého pololetí, hovoří generální sekretář České biskupské konference mons. Tomáš Holub.

Je konec druhého pololetí, jeden z termínů harmonogramu majetkového vypořádání s církvemi. Jak tento proces a především dodržování lhůt předepsaných státním institucím vnímá Česká biskupská konference?
Nezdůrazňoval bych tento termín jako zásadní bod. Je to jedna z fám, které vznikly v rámci politické diskuze. Červen 2014 je pouze datum, kdy již mělo být rozhodnuto o výzvách, které byly podány na konci prosince minulého roku. Pokud vím, tak téměř žádná taková nebyla. Výzvy jsme podali mnohem dříve, takže jejich termíny již uplynuly. My jsme dnes v situaci, kdy máme vydáno o něco méně než 2 procenta veškerých pozemků, o které jsme požádali. Když říkám vydáno, nemyslím tím fyzické převzetí, ale pouze podepsání dohody. Pozemek, který je již skutečně vydán, je zapsán v katastru nemovitostí a je možné s ním nakládat. To se týká pouze jednotlivých pozemků a to je trošku smutné. Na druhé straně je nutno říci, že se změnou situace na politické scéně,  se také uklidnila situace okolo restitucí. Existuje tu vláda, která má ambice i právní možnost vydržet déle než jenom pár měsíců. Musím říci, že v současné době vypadá spolupráce jak s Lesy České republiky, tak s novou paní ředitelkou na Státním pozemkovém úřadu velmi konstruktivně a nadějně.
 
Máte tedy naději, že ten proces přece je započatý a může pokračovat? 
Ano. Protože jste rádio, které se hlásí ke katolické církvi, tak bych vás opravil a řekl bych máme naději, neboť je to věc nás všech. Jestli například televize Noe chce fungovat do budoucna, bude potřebovat, abychom měli zdroje, ze kterých budeme tyto bohulibé věci financovat. Znamená to, že my všichni, kteří rádi posloucháme rádio Proglas, máme naději, že to bude pokračovat.
 
Rozumné plánování zajistí, že neprojíme budoucnost a nenecháme budoucím katolíkům jen prázdné kasičky
 
Co v tomto období dělá římsko-katolická církev, aby byla schopná majetek převzít? 
Příprava na dobré hospodaření není limitována jenom posledními měsíci. Probíhá již od okamžiku, kdy začala být možnost přijetí zákona reálná. Jednotlivé diecéze najaly pracovníky například pro správu lesů a přijaly i ty, kteří se vyznají v pozemkových věcech a mohou opravdu zodpovědně převzít majetek a pak ho také spravovat. Další důležitá věc je rozumné a realistické plánování do budoucna, jak nakládat s hmotným a finančním majetkem. Na úrovni diecézí vznikly strategické plány, ke kterým se diecéze zavázaly a které mezi sebou sdílí. Plány se snaží zabezpečit fungování diecézí tak, abychom nedělali to, co někdy tak moc kritizujeme u státu, abychom neprojídali budoucnost a nespotřebovávali více, nežli si můžeme dovolit. Abychom svým budoucím katolickým generacím nenechali jenom prázdné pokladničky a možná trošku opravené kostely, ale již žádné zdroje pro to, aby se opravily znovu. Žádné možnosti, abychom založili nebo udrželi katolické školy, žádné prostředky pro to, abychom dokázali skutečně konat to, co konat máme, tedy hlásat evangelium. Všechny věci, které konáme, jsou prostředkem pro to, jak nám také říká papež František, abychom mohli lidem nabídnout setkání s Kristem. Na základě toho jsou strategické plány koncipovány. Diecéze se také dohodly, že část svých financí budou spravovat společně, aby nad nimi měli kontrolu a mohli financovat věci, které jsou slučitelné s učením katolické církve a které mají etický charakter. Bylo tedy například jasně řečeno, že se nebudou financovat firmy, které vyrábějí zbraně.
 
V úvodu jste už zmínil domácí politickou scénu. Říkal jste, že by se neměl ten červnový termín příliš přeceňovat. Byla to narážka na poslední iniciativu některých poslanců sociální demokracie snažící se posunout tyto lhůty? 
Můžeme to tak vnímat. Já se domnívám, že celá procedura pozměňovacího návrhu zákona je snaha sociální demokracie, aby předvolební sliby, na které bohužel mnozí slyšeli, i když byly už od začátku nesplnitelné, úplně nevyšuměly. Celá aktivita prodloužení lhůt má v sobě právní nesmysl. Týkala by se pouze žádostí, které bychom podali potom, co bude tato změna přijata parlamentem. Na druhé straně zákon jasně říká, že už vůbec nic dalšího podávat nemůžeme. Takže z tohoto důvodu se domnívám, že opravdu jde spíše o politické důvody a politické symboly nežli o reálnou věc. Bohužel se s takovými skutečnostmi také potkáváme.
 
Jakubčík se svým výrokem pokusil rozdmýchat nejnižší nepřátelské pudy, které v člověku mohou být 

Poslanec sociální demokracie Igor Jakubčík nedávno pronesl na adresu církve výrok, který rozvířil sněmovní scénu. Jak i v obecné rovině vnímáte fakt, že v souvislosti s  majetkovým vyrovnání dochází k takovým výrokům?                                            
Velmi hezky se vyjádřil pan kardinál Duka. Řekl, že takový výrok je naprosto za hranicí jakékoliv nejenom vzdělanosti, o té u pana poslance nemůže být ani řeč, ale i slušnosti a ochoty nerozdmýchávat ty nejnižší nepřátelské pudy, které mohou být v člověku. Já jsem velmi rád, že v parlamentu se objevili mnozí včetně pana premiéra Sobotky, kteří se od výroku distancovali. Jsem překvapen, že voliči sociální demokracie jsou ochotni akceptovat takovéto štvavé věci z úst toho, koho zvolili, a že tento člověk není sociálními demokraty nucen k tomu, aby okamžitě odstoupil.
 
Je tohle společenské klima pro vás výzvou k vysvětlování veřejnosti, třeba i prostřednictvím webu sluzbaverejnosti.cz (pozn. redakce: web spravovaný Českou biskupskou konferencí informující o tématu), jak to vlastně s tím církevním majetkem je, k čemu má sloužit a jak je to s údajným obohacením církve a podobně?   
Církev se zavázala k tomu, že bude stále znovu a znovu široké veřejnosti trpělivě vysvětlovat, jakým způsobem chce majetek vynaložit. Že dochází k takovým výrokům, je pro nás povzbuzením, abychom to dělali ještě s větší intenzitou a trpělivostí. Uvědomujeme si, že tyto předsudky, které nemají nic společného s historickou pravdou a které ovlivňují i názory lidí, se v naší společnosti stále drží velmi urputně. Já jsem velmi rád, že se biskupové zavázali, že během letošního podzimu ve všech diecézích svolají ekonomické rady a budou s nimi hovořit o způsobu, jakým bude majetek dále spravován a jaké pastorační priority zvolila ta která diecéze do budoucnosti. Myslím si, že tohle vede k tomu, aby vysvětlování o majetkovém narovnání nebyla pouze věc několika málo expertů, ale aby to byla i starost jednotlivých farností a děkanátů či vikariátů. Je to práce dlouhodobá, která jistě neskončí nějakým vysvětlením na konci tohoto roku a ke které musí církev mít ochotu, odvahu, ale i trpělivost.
 
Biskup František Radkovský svolal v souvislosti s novým modelem církevního hospodaření Fórum kněží a laiků plzeňské diecéze. Jak hodnotíte tuto iniciativu a obecně snahu přenést debatu o fungování církve mezi široké spektrum věřících? 
Jako generálnímu sekretáři mi nepřísluší, abych hodnotil a známkoval, jakým způsobem biskupové v této věci postupují. Je to rozhodnutí biskupa Radkovského, jakým způsobem naplnit to, k čemu se všichni biskupové hlasováním jednomyslně zavázali – k hovoření s ekonomickými a pastoračními radami o svém směřování v diecézi. Cesta, kterou pan biskup zvolil, vzbudila velký ohlas a už ohlas sám o sobě je něčím, co dává možnost, aby ta diskuze nebyla planá. Takže to je jistě dobře.
 
Druhá polovina roku by měla být ve znamení přebírání konkrétního majetku
 
Jaké aktivity související s majetkovým narovnáním kromě zmíněného jednání ekonomických rad plánuje katolická církev na druhé pololetí roku 2014? 
My věříme, že druhá polovina letošního roku by měla být ve znamení významného posunu množství uzavřených dohod o vydání naturálního majetku. Prezentovali to tak na ministerstvu zemědělství zástupci Lesů České republiky a Státního pozemkového úřadu. Dojde tedy nejspíše k přebírání konkrétního majetku, což mělo být realizováno již v minulém roce. Bude  to náročné, ale věřím, že to bude dávat naději do budoucna. Dále bude pokračovat diskuze především na úrovni jednotlivých biskupských konzistoří o tom, jakým způsobem na základě analýz postupovat v  konkrétních, detailních krocích.
 
Očekáváte v tomto směru nějaké překvapení na politické scéně?  
Ve své pozici generálního sekretáře nejsem tím, kdo by byl biskupy pověřen k tomu, aby prorokoval, co se stane na politické scéně, takže si vůbec neodvažuji něco takového konat. Nicméně ti, kteří se kolem církevních restitucí točí, se snaží být připraveni i na neočekávané zvraty. Všichni si přejeme, abychom žili v předvídatelné společnosti, ve které se dodržuje právo. Pokud bych měl mluvit nikoliv o svém proroctví, ale o svém přání, budu velmi rád, když se žádných překvapení na podzim nedočkáme.
 
Na závěr dovolte jednu osobní otázku. Vloni jste na Katolické charismatické konferenci v Brně říkal, že v létě se rád věnujte vlastním aktivitám. Budete mít možnost si během letošních prázdninových měsíců odpočinout od tématu majetkového vypořádání? 
Mám to naplánováno. V mém kalendáři jsou místa, která, dá-li Hospodin a církevní představení, budou věnována právě také setkání na charismatické konferenci a mé radosti, kterou je služba mladým lidem na táboře Jump. Ovšem jestli to tak bude, si asi řekneme až po prázdninách. 
 

NyníPísně
Píseň: Prvá ranná (2023); Interpret: Koščová Katarína, Ruml Ondřej - zpěv, Špiner Daniel - klavír; Album: Koščová Katarína, Špiner Daniel: Krehkosť
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písně
05:00Varhanní hudba
05:30Knihovnička
05:45Písně
05:57Myšlenka na den

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony