Průvodcovská služba v katedrále sv. Václava v Olomouci – sezóna 2009

26. října 2009 Události

V katedrále sv. Václava v Olomouci se již druhým rokem od května do září podařilo zřídit za finanční podpory města Olomouce odborné průvodcovství. Návštěvníci katedrály tak měli možnost nahlédnout do běžně nepřístupných prostor. A mimoto také získat odborný výklad o její historii, neboť všichni průvodci měli k dispozici "průvodcovský manuál", díky němuž byli schopni zodpovědět většinu dotazů, které se vztahovaly nejen k minulosti "matky všech kostelů na Moravě", ale také ke křesťanství a katolické církvi obecně. 

Ohlédnutí za uplynulou sezónou roku 2009

Průvodci byli návštěvníkům k dispozici:
po, út, čt–so 9.00–12.00, 13.00–17.00; st 9.00–12.00, 13.00–16.00.
 
V roce 2009 můžeme podle celkových výsledků návštěvnosti konstatovat, že turisté mají oproti loňsku větší zájem o služby průvodce v církevních stavbách. Velké množství návštěvníků se vyjádřilo v tom smyslu, že by bylo dobré, kdyby kostely byly takto nadále přístupné široké veřejnosti. Počet turistů narostl i v rámci dnů Evropského kulturního dědictví (dále EKD), tj. 12.–13. září 2009, kdy katedrálu navštívilo celkem 2783 osob. Mimo dny EKD v sezóně květen–září 2009 navštívilo katedrálu 9976 turistů. Služeb průvodce odmítlo 1441 osob.

Specializované průvodcovství

V katedrále sv. Václava se jako v jediném kostele v Olomouci v roce 2009 uskutečnilo pod patronací Římskokatolické farnosti sv. Václava Olomouc a TyfloCentra Olomouc, o.s.p. a za finanční pomoci města Olomouc specializované průvodcovství pro osoby se zrakovým postižením.

Projekt započal v květnu 2009, ukončen byl v září téhož roku. Průvodce pro osoby se zrakovým postižením byl k dispozici jedenkrát týdně, a to v sobotu v čase 9.00–12.00 a 13.00–17.00. Mimo tento den existovala také možnost uskutečnit prohlídku katedrály po předchozí telefonické objednávce v náhradním čase.

Důvodem zajištění speciálních průvodců pro zrakově postižené byly specifické potřeby těchto osob, které nemohly být v rámci klasického průvodcovství plně respektovány. Bylo nutné zvýšit časovou dotaci prohlídek průměrně na 1,5–2 hodiny i více, větší skupiny byly rozděleny na menší tak, aby na každých cca 15 osob připadl jeden průvodce. Tato opatření průvodcům umožnila individuálněji se věnovat návštěvníkům se zrakovým postižením zejména při taktilním vnímání, kterého bylo využíváno v maximální možné míře. Návštěvníci si takto mohli prohlédnout například mříže, reliéfy, náhrobky, sloupy, křtitelnici, ambon, sedes, katedru, paškál, varhany aj. Otevřel se také prostor pro otázky, diskuzi a sdílení dojmů.

Prohlídky katedrály byly pro návštěvníky se zrakovým postižením navíc rozšířeny o tématicky laděnou haptickou výstavu. Předmětem výstavy byla historie katolické církve, katedrály, liturgie a činnost osob spjatých s katedrálou. Dále měli návštěvníci také možnost ohmatat si haptický celodřevěný model katedrály v měřítku 1:200 a v případě zájmu mohli vystoupit spolu se svým průvodcem na Jižní věž, kde rozezněli zvon sv. Václava a kromě zvuku vnímali i jeho vibrace.

Výklad vztahující se ke katedrále byl popisnější, informace o prvcích vnímatelných pouze zrakovou cestou (vitráže, fresky) byly v závislosti na složení skupinky často redukovány.

Specializovanému průvodcovství se věnovali dva průvodci: Lenka Lužná a Miroslav Výmola. Oba byli seznámeni s problematikou "průvodcovství pro osoby se zrakovým handicapem", a to prostřednictvím kursu, který ochotně vedla Mgr. Veronika Růžičková Ph.D., pracující jako odborná asistentka na Ústavu speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Na základě vyhodnocení odpovědí z dotazníku předloženého všem zrakově postiženým turistům lze konstatovat, že akce měla veliký úspěch. Pochvalovali si nejen profesionální, ale i empatický a vřelý přístup ze strany průvodců. Dále byli nadšeni, že si konečně mohou osahat předměty, o kterých pouze slyšeli. Šlo například o kalich, ciborium, monstrance či kropáč. Plni obdivu byli z ručně vyřezávaných bočnic a čel lavic a štal. Všichni do jednoho se shodli na tom, že by bylo dobré, kdyby tyto akce pokračovaly i v budoucnu, a to třeba i prostřednictvím popisek v bodovém písmu a instalování zvukových průvodců.

Celkový počet turistů se zrakovým handicapem a jejich průvodců činí 135 + 159 osob (nevidomí + jejich průvodci). Tento počet není nízký, naopak v rámci možností je výborný. Neboť v případě osob se zrakovým handicapem nejde o kvantitu, ale o kvalitu. O tom svědčí i ten fakt, že této jedinečné příležitosti využily i osoby se zrakovým handicapem ze Slovenska.

(podle zprávy Miroslava Výmoly, pověřené osoba v průvodcovských záležitostech v katedrále sv. Václava v Olomouci) 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony