Propuštění Gilada Šalita: Pro Izraelce radost i pocit beznaděje

Propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita z pětiletého zajetí radikály z hnutí Hamas výměnou za osvobození palestinských vězňů glosuje ve vysílání Proglasu předseda pražské pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) Mojmír Kallus. Náš telefonát ho shodou okolností zastihl právě při pobytu v židovském státě.
"Patříme k těm, kteří se celá léta modlili za to, aby Gilad Šalit byl osvobozen. Proto první pocit je radost a vděčnost za to, že modlitby byly vyslyšeny a tento těžce zkoušený mladík se vrátí ke svým rodičům," říká Mojmír Kallus s tím, že podobné pocity sdílí i většina izraelské veřejnosti. Ta si podle něj zároveň uvědomuje cenu, kterou za vojákovo propuštění židovský stát platí - na svobodu propouští tisícovku palestinských vězňů, kteří se za mřížemi ocitli i v souvislosti s násilnými činy namířenými proti Izraeli a jeho občanům. S jejich osvobozením proto nesouhlasí například příbuzní lidí, kteří se stali oběťmi palestinských radikálů. "Celé to rozpoložení izraelské veřejnosti je zřejmé - je to radost smíšená s pocitem určité beznaděje a velkých obav z toho, co bude následovat. I z našeho pohledu je to dobrá ukázka obtížné situace, ve které izraelská společnost je. Byla to volba, ve které nebylo možné udělat nějaké jednoznačně správné rozhodnutí," uvádí Mojmír Kallus.
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, jehož českou pobočku vede, chce podle jeho slov dále pokračovat ve vyjadřování solidarity a modlitební podpoře izraelskému národu. "Nezbývá, než se modlit dál a doufat, že tato situace v důsledku povede spíše ke zmírnění než k eskalaci napětí, " řekl Kallus, který oceňuje zprostředkovatelskou úlohu západních zemí či Egypta při řešení situace a také odhodlání Izraele dosáhnout Šalitova osvobození: "Myslím, že je na tom velmi dobře vidět, jak velkou cenu přikládá izraelská společnost životu jednoho člověka, a to tak, že je ochotna za něj dát jako protiváhu propuštění osob, které by jinak podle všech principů spravedlnosti měly být ve vězení a pykat za své hrůzné činy," uvedl předseda české pobočky ICEJ pobývající v těchto dnech v Izraeli.