Projekt Symbios zprostředkuje spolubydlení mladých z dětského domova a vysokoškoláků

Projekt Symbios zprostředkuje spolubydlení mladých z dětského domova a vysokoškoláků
16. února 2016 Události Autor: Kateřina Kovaříková

Studenti a profesoři environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně začínají nový projekt, díky kterému budou mladí lidé z dětských domovů bydlet společně s vysokoškoláky.

Nový projekt nazvaný Symbios rozjíždí studenti a profesoři z katedry environmentálních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Mladí lidé, kteří právě odchází z dětských domovů, budou moci bydlet společně s mladými vysokoškoláky. Projekt získal finanční podporu od lidí díky veřejné sbírce, a momentálně i záštitu a nabídku bytů od brněnské radnice: "V současné chvíli s nimi jednáme o možnostech pronájmu bytů nebo bytového domu," potvrzuje koordinátorka projektu Petra Bernatíková.

Projekt nejprve vzniknul v rámci výuky: "Na katedře environmentálních studií jsme jezdili se studenty v rámci jednoho předmětu po zajímavých environmentálních projektech, a takto jsme se dostali do Vídně k projektu VinziRast. Jedná se o bytový dům, kde každou bytovou jednotku sdílí bezdomovec společně se studentem vídeňské univerzity. Zároveň je tu i restaurace či různé dílny, díky kterým mají tito sociálně vyloučení lidé možnost pracovat," vysvětluje inspiraci k projektu Symbios Bernatíková. U nás se projekt nebude věnovat lidem bez domova, ale mladým lidem, kteří právě opustili zázemí dětského domova. Bydlet budou společně se studenty Fakulty sociálních studií MU, kteří se věnují pomáhající profesi. "Mladí lidé, kteří odcházejí z dětských domovů, uvidí pozitivní vzor v těch studentech. Zároveň i pro studenty Masarykovy univerzity je to velká šance zkusit si žít ten studentský život trochu jinak. Bude to pro ně i praxe, pokud se budou chtít orientovat ve svém budoucí zaměstnání na pomáhající profesi," upřesňuje Bernatíková.

Symbios by měl začít fungovat začátkem příštího roku. "Rádi bychom začali se čtyřmi startovními byty 2+1, a pokud se projektu bude dařit, rádi bychom v budoucnu zařídili i větší bytový dům," uzavírá Bernatíková.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony