Proč člověk špatně spí, pomáhá zjistit Spánkové centrum v Brně

Brněnská fakultní nemocnice otevřela Spánkové centrum. Rekonstrukce za více než 17 milionů umožní pobyt až šesti pacientů v samostatných pokojích. Ty jsou vybaveny diagnostickými i léčebnými přístroji.
„Spánková medicína v poslední době zažívá obrovský boom, protože se postupně přichází na to, že člověk, co se špatně vyspí, nejenže špatně vypadá, ale může to mít obrovské následky i na jeho zdravotní stav. A přijít na to, proč člověk špatně spí, je docela složitý proces,“ vysvětluje přínos centra ředitel nemocnice Ivo Rovný.
„My je tady vyšetřujeme, zjišťujeme, co se v noci děje. Zda mají zástavu dechu, abnormální pohyby končetinami, jestli v průběhu spánku třeba zakřičí,“ popisuje odborník na spánkovou medicínu profesor Ondřej Ludka a pokračuje „Tady míváme většinou těžké případy, které mají třeba sto zástav dechu za hodinu, některé ty zástavy trvají třeba půl minuty nebo delší dobu, přitom kritérium je 10 sekund a více. Teď si vezměte, že takový pacient se za hodinu stokrát ponoří, potopí se, potápí se, zatají dech. To pro jeho zdravotně stav není určitě dobré, a pak ta terapie má určitě význam.“
I když se s nespavostí setká téměř každý člověk, existuje jakýsi typický pacient.
„Typický pacient, který má poruchy dýchání ve spánku, je v podstatě jako já, muž, středního věku, který má nadváhu nebo obezitu. Čím více tuku má člověk v těle, tím víc ho má i v oblasti pharyngu, to znamená horních cest dýchacích.
A když si lehne, tuk zatlačí na měkké dýchací cesty, a ty zkolabují kvůli tomu tuku. Naším cílem je, aby byly otevřené. A toho docílíme tak, že si člověk dýchá sám, ale dýchá vzduch, který má určitý tlak a ten jako dlaha tlačí a drží je otevřené,“ uzavírá Ludka.
Pacienty celou noc pečlivě monitorují spánkoví technici, data vyhodnocují a lékař podle nich stanovuje nejvhodnější léčbu. V místnosti spánkových techniků je několik monitorů s přenosem z pokojů. U jednoho sedí Ivana Martenková a data interpretuje: „Tady vidíme apnoi, která je mixovaná, kdy tady pacient nedýchá 39 vteřin, tady 43. Máme pacienty, kteří nedýchají i minutu a půl. Když nedýchají, klesá saturace (okysličení krve, pozn.red.) z 94 na 50, nebo až 46. Což je škodlivé pro jejich organismus, vzhledem k tomu, že se ty zástavy opakují 80krát za hodinu.“
Na opravy interiéru a výměnu oken naváže zateplení budovy. Nemocnice chce v revitalizaci jejich budov pokračovat, i kvůli snižování energetické náročnosti.
Poslechněte si celou reportáž na tomto odkazu: