Přístup k lékařskému kyslíku je jedním ze základních lidských práv, říká indický kardinál

Přístup k lékařskému kyslíku je jedním ze základních lidských práv, říká indický kardinál
29. dubna 2021 Události Autor: Dominik Číž

Přístup k lékařskému kyslíku je jedním ze základních lidských práv. V tomto duchu se tento týden vyjádřil indický kardinál George Alancherry, arcibiskup ernakulamsko-angamalský a hlava syrsko-malabarské katolické církve v zemi. 

"Považujte dostupnost lékařského kyslíku za základní lidské právo a okamžitě přijměte nezbytná opatření, aby byl k dispozici lidem, kteří se v nemocnicích a zdravotních střediscích snaží udržet si život," píše kardinál v apelu zaslaném federální indické vládě. Uznání nároku na kyslík lidským právem by podle něj potlačilo černý trh a přemrštěné ceny, které si vybírají daň hlavně na chudých obyvatelích země. Surovina by podle něj měla být v této době všeobecně dostupná podobně jako jídlo, oblečení a přístřeší: "O jídle, oblečení a přístřeší obvykle mluvíme jako o základních lidských potřebách, které by vláda měla svým občanům zajistit. Nyní, s rostoucím rozšířením covidu-19, jsou životy lidí v extrémním nebezpečí a existuje tak velká poptávka po lékařském kyslíku,uvedl.

Situace v Indii se v posledních dnech zhoršuje. Denní nárůst koronavirových infekcí dnes překonal 380 tisíc případů a systém zdravotní péče se ocitl na pokraji kolapsu. Státní i soukromé nemocnice už kvůli nedostatku kyslíku nemůžou přijímat další pacienty. Ti proto často umírají například v sanitkách před nemocnicemi. Jen za včerejšek v zemi zemřelo více než 3600 lidí. 

Zdroj: Kathpress, ČTK; foto: Pixabay