Prezident účastníkem zázraku - před 30 lety přijel do Prahy papež

„Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku," prohlásil před 30 lety československý prezident Václav Havel, když na pražském letišti vítal papeže Jana Pavla II. Ten do naší země dorazil několik měsíců po pádu komunistické totality a ujistil, že místní věřící mají v Římě pastýře, který rozumí jejich řeči i starostem.
"V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy. Nyní je mým hlavním posláním vůči místní církvi to, co Ježíš svěřil Petrovi, posilovat své bratry,“ řekl dále svatý Jan Pavel II. v Praze. Václav Havel při svém uvítacím projevu dodal: "Do země zdevastované ideologií nenávisti, přijíždí posel lásky. Mám tu čest být svědkem okamžiku, kdy její půdu líbá apoštol duchovnosti.“
Historici poukazují na krátkou dobu, neodpovídající běžným vatikánským zvyklostem, za níž došlo k přípravě návštěvy. O cestu do Československa Jan Pavel II. usiloval ještě za totality, vládnoucí komunisté však nedali souhlas s jeho účastí na velehradské pouti v roce 1985 a zamítli i snahy o to, aby se svatořečení Anežky České v roce 1989 uskutečnilo v Praze. "Návštěva v roce 1990 ještě spadala do doby velké euforie po revoluci. K ní patřilo i to, že katolická církev byla vnímána jako přirozená součást společnosti, národa, byla považována za nositelku změny z roku 1989, a panovala velice optimistická atmosféra plná naděje, očekávání. Byla to doba, na kterou bychom měli vzpomínat v těžkých chvílích," říká historik Jaroslav Šebek.
Jan Pavel II. v dubnu 1990 sloužil mši na Letenské pláni v Praze, poté se s věřícími setkal na Velehradě a na závěr své návštěvy v Bratislavě. Do už samostatné České republiky pak zavítal ještě v letech 1995 a 97.