Převzetí úřadu pražského arcibibiskupa a další očekávané události soboty 2. července

Převzetí úřadu pražského arcibibiskupa a další očekávané události soboty 2. července
2. července 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Arcibiskup Jan Graubner převezme od kardinála Dominika Duky úřad pražského arcibiskupa, na slavnosti bude i nový apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který včera přicestoval do Česka. Bohoslužbu nabídne v přímém přenosu televize Noe od 9.45. Novinkou v programu inaugurace je večerní modlitba u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Arcibiskup Graubner v 18 hodin "svěří svou službu na svatovojtěšském stolci a ve své nové arcidiecézi Panně Marii" a poté navštíví Týnský chrám.

 

Ve velehradské bazilice přijmou kněžské svěcení z rukou biskupa Josefa Hrdličky jáhni Tovaryšstva Ježíšova Jiří Hebron a Václav Novotný. Primiční mši sv. bude novokněz Novotný sloužit v neděli 3. července od 10 hodin v kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci a Jiří Hebron v úterý 5. července rovněž v 10 před kostelem svatého Václava v Dolních Bojanovicích.

Ekumenické setkání se po poledni uskuteční na hřebeni Krušných hor na Cínovci, v místech zaniklé kaple.  Přednášku o zdejších dřívějších poutích a madonách bude mít ústecký germanista Jan Kvapil.

Blatnou  na Strakonicku ozdobí tisíce růží. Začíná druhý ročník výstavy, která se ponese v duchu bílé sadové růže šlechtitele Jana Böhma  – Ave Maria. Květy zaplní areál kostela Nanebevzetí Panny Marie a farní zahrady, tak nábřeží Zámeckého rybníka, vinný sklípek Kaplanka i muzejní kobky. Chystají se floristické expozice, tvůrčí dílny, hudba a divadlo, přednášky.

Vzpomínková a pietní akce připomene největší vojenský střet na českém území, prusko-rakouskou bitvu u Hradce Králové z 3. července 1866.

Vrcholí oslavy půlstoletí existence skanzenu Vysočina v Hlinsku. V památkové rezervaci Betlém se představí všechna čtyři muzea tvořící Národní muzeum v přírodě, návštěvníci mohou sledovat při práci vybrané lidové výrobce.

Hold právě padesátiletému Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi bude mít podobu pouličního festivalu. Zapojí se množství umělců – hudebníků, herců a tanečníků, básníků, artistů a samozřejmě loutkářů.