Prevence je u nádorových onemocnění nejdůležitější, míní ředitelka Ligy proti rakovině

Zkušenost s rakovinou má zhruba každý třináctý Čech, v roce 2023 jich bylo téměř 800 tisíc. K dnešnímu Světovému dni boje proti rakovině to uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Nejdůležitější je podle odborníků prevence a včasné odhalení nádorového onemocnění. O tématu jsme na Proglasu hovořili s ředitelkou organizace Liga proti rakovině Ivou Kurcovou.
„Co se týká mezinárodních srovnání, Česko je v rámci Evropy tak v druhé desítce, ale bohužel v některých typech nádorových onemocnění stále obsazujeme přední příčky. Především ve statistikách v nádorech ledvin, slinivky břišní nebo prostaty,“ informovala Kurcová. U prevence je podle ní nejdůležitější zdravý životní styl, například kouření by mělo být úplně vyloučeno, ale důležitá je také strava a další faktory. „S tím úzce souvisí nejen primární, ale i sekundární prevence,“ dodala Kurcová s vysvětlením, že včasný záchyt nemocí usnadňuje léčbu. K tomu slouží screeningové programy, kterých v Česku aktuálně funguje pět: kolorektální, karcinomu prsu, děložního hrdla, prostaty a plic. „Stále ještě nejsou českou populací využívány tak, jak je třeba,“ uzavřela.
Organizace Liga proti rakovině spolu s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně pořádají zítra od 10 hodin v Lékařském domě v Praze Sympozium pro laickou i odbornou veřejnost. Letošním tématem jsou nádory tlustého střeva a konečníku.
Celý rozhovor, který s ředitelkou Ligy proti rakovině Ivou Kurcovou vedla moderátorka Lenka Pekařová, si můžete poslechnout zde: