Přes obstrukce sněmovna schválila vypořádání církevního majetku
Po půlnoci Poslanecká sněmovna v závěrečném hlasování schválila vládní návrh majetkového vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi. Norma, která počítá s kombinací majetkové restituce a vyplacení finanční náhrady, míří do Senátu - vzhledem k převaze opozičních sociálních demokratů se očekává zamítavé stanovisko horní parlamentní komory.
Opozice včera ohlásila, že se bude snažit obstrukcemi hlasování oddálit. Zákonodárci vládní koalice na to reagovali tím, že prosadili omezenou dobu u řečnického pultu pro jednotlivé poslance, zástupci sociální demokracie, komunisté a poslanci Věcí veřejných pak také předkládali návrhli na odložení hlasování. Právě opoziční politici vesměs vystupovali v rozpravě, kterou zahájil bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček: "Řečeno jazykem víry, katoličtí preláti páchají až příliš často smrtelný hřích pýchy a lačnosti po mamonu a vlivu. Řečeno jazykem moderního světa, chtějí vydžusovat majetek a rozpočtové prostředky státu na své hypertrofované politické a ekonomické ambice. Co tedy halí církevní preláti licoměrnými frázemi? Že chystají pro občany očistec, pro církev pak nebe na zemi. (...) Pak by ovšem leckdo mohl suše konstatovat: Darmo puká srdce sršatého Čecha, když kardinál Duka šťastný je jak blecha," uvedl Grebeníček. „Katolická církev by uvítala, kdyby se celá debata odehrávala ve věcnějším tónu. Předpokládá totiž, že i oponenti tohoto zákona ctí svobodu vyznání a náboženství, že respektují ustanovení Ústavního soudu a další mezinárodní závazky,“ napsal předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka v prohlášení k projednávání církevních restitucí v poslanecké sněmovně. Už dříve se společně s představiteli dalších náboženských společností ohradil proti formě, jakou své výhrady proti normě prezentovali někteří oponenti majetkového vypořádání.
Výsledek nočního hlasování církevní představitelé uvítali: "Katolická církev vítá, že po více než 20 letech diskusí se v Poslanecké sněmovně našla většina pro odhlasování nějakého smysluplného východiska pro život a působení církví v demokratické společnosti," řekl ČTK generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. "Na jednu stranu to ukázalo, že vláda dokáže tento plán uskutečnit. Na druhou stranu se ale ukázala i naprostá nevstřícnost části politiků," uvedl předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. "Nic neskončilo, Senát to vrátí. A vůbec nejde o vyrovnání s církvemi, záměrem je, udělat z toho krásné téma před krajskými volbami," dodal. Mons. Holub doufá, že v Senátu se politické napětí zmírní. "Věříme, že je možné vrátit se k diskusím, které nebudou mít charakter obstrukcí, ale půjde o podstatu věci. Vyrovnání dává možnost, aby daňoví poplatníci již nemuseli platit provoz církví, ale zároveň aby církve mohly působit tam, kde je to třeba," řekl. "Politici by měli vyrovnání s církvemi přijímat v historických souvislostech, a ne jen v souvislosti se svými plány a záměry," podotkl Joel Ruml.