Přednášku jsme nazvali provokativně, říká Vojtěch Kodet
Dopolední přednáškou Vojtěcha Kodeta Marnotratný otec pokračovala Katolická charismatická konference v Brně. Jejím hlavním tématem je právě novozákonní podobenství.
Rád bych se vás zeptal na váš název přednášky (vycházející z biblického podobenství), proč zrovna Marnotratný otec?
Protože tou hlavní postavou podobenství je skutečně postava otce, která symbolizuje Ježíše, a skrze Ježíše představuje nebeského otce. Jak i moderní exegeté upozorňují, jsou v něm dvě postavy synů. Jedna symbolizuje hříšníky a druhá farizeje a zákoníky, kterým ještě zvlášť to podobenství Ježíš vykládá. Hlavní postavou podobenství je však otec, kterého je třeba objevit v jeho jedinečnosti a kráse. Kvůli tomu se zmíněnému podobenství říká Podobenství o milosrdném otci, nebo (jak jsme to provokativně nazvali) Podobenství o marnotratném otci.
Lze to podobenství aplikovat na dnešní rodinu?
Určitě, protože to je možné aplikovat na život každého z nás. Ta podobenství jsou naprosto nadčasová. A co se týká konkrétních jednání, tak samozřejmě ho lze aplikovat i na výchovu. Výchova je mnohem složitější, než zachycuje toto podobenství. Ono nám dává jen základní črty, základní postřehy, protože tím nejdůležitějším ve výchově je dávat člověku svobodu. Také je ale důležité druhého s láskou přijmout, k lásce ho vést a ukazovat mu, že největší hodnotou v životě člověka jsou vztahy.
Ve své přednášce jste zmínil, že obrácení potřebují hlavně spravedliví. Proč zrovna spravedliví, proč ne hříšníci?
Také hříšní potřebují obrácení, všichni potřebujeme obrácení. U těch spravedlivých je to ovšem komplikované tak, že oni se domnívají, že jsou spravedliví, a zapomněli, že jsou hříšníci. Čili jsou tak trošku proti té milosti imunní a to činí tu jejich situaci složitou.
Co s takzvaným „škatulkováním“ lidí v církvi (ve farnosti). Dá se proti tomuto nešvaru nějak bojovat?
Tam musíme začít každý sám u sebe. Musíme se na druhé lidi dívat jako na lidi. Nesmíme je brát podle jejich státní příslušnosti, podle politické příslušnosti, rasy, barvy, toho jeho názoru a všeho toho, co ten člověk zastává nebo co dělá. Důležité je, abychom na prvním místě viděli člověka.
Vraťme se nyní k vaší přednášce. Jak na vás působí dnešní posluchači?
Lidé jsou bezvadní. Jsem rád, že poslouchali. Moc jim děkuji.
Co atmosféra konference?
Atmosféra je skvělá. Nato že je první den konference, je to tu bezvadné.