Před 60 lety u nás začala komunistická totalita

25. února 2008 Události Autor: Filip Breindl

Zpravodajství Proglasu si všímá akcí, které v souvislosti s 60. výročím únorovým výročím puče připomají oběti zločinného komunistického režimu.

Desítky lidí se zúčastnily nedělní mše ve svatovítské katedrále v Praze, biskup Václav Malý ji sloužil za oběti komunismu. V kázání zdůraznil, že totalitu nastolili lidé, kteří necítili žádnou pokoru a podporovali vzájemnou nenávist a nedůvěru. Vyzval k modlitbám za oběti i za ty, kteří režimu sloužili a ani teď nejsou schopni přiznat chyby.
Bohoslužba v katedrále odstartovala  nedělní akce v hlavním městě, které připomněly 60. výročí komunistického puče. Na Staroměstském náměstí proběhl mítink, který zorganizovali Mladí konzervativci, Mladí křesťanští demokraté a skauti. V podvečer se pak konalo pietní shromáždění u památníku obětem totalitního režimu na Újezdě. Na setkání nazvaném Nezapomeňte na oběti komunismu vyslechli přítomní duchovní slovo a projevy pamětníků a zapálili svíčky za oběti komunismu.  Profesor Jan Sokol, který na setkání zastupoval akademickou obec,  připomněl, že už 25. února 1948 zazněl silný hlas proti totalitě – od studentů, kteří pochodovali na Hrad, aby podpořili prezidenta Edvarda Beneše:
 Duchovní slovo pronesl k přítomným jezuita Ludvík Armbruster, děkan Katolické teologické fakulty. Pro Proglas připojil vzpomínku na vlastní prožitek únorových dní před šedesáti lety: jako člen řádového noviciátu na Velehradě se o puči dozvěděl od novicmistra, který předvídal tažení režimu proti církvi a jako první opatření zrušil požadavek na to, aby byli kandidáti dohola ostříháni. Společně s ostatními řeholníky došlo v roce 1950, otec Armbruster po internaci opustil republiku a dlouhá desetiletí strávil v zahraničí.    

Stejně jako loni připomíná začátek komunistické totality pražský multižánrový festival Mene tekel, jehož název vyjadřuje varování před zneužitím moci ze starozákonní knihy proroka Daniela.

Připomínka pondělního výročí probíhá i mimo Prahu, například v Brně u jezuitů se koná beseda se spisovatelkou Antonií Hofmanovou a dlouholetou katechetkou Josefou Mazalovou, které režim také věznil. V krnovském kostele u minoritů slouží P. Stanislav Lekavý ze Zlatých Hor mši za oběti režimu. Sám zažil komunistickou perzekuci po únoru 48, kdy ho soud po vykonstruovaném procesu poslal do vězení. 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony