Před 45 lety zemřel jeden z "otců" Evropské unie

4. září 2008 Události Autor: Filip Breindl

4. září 1963 zemřel Robert Schuman, bývalý francouzský ministr zahraničí a první předseda Evropského parlamentu. Spolu s dalšími křesťansky orientovanými politiky Alcidem de Gasperim, Konradem Adenauerem a jinými položil základy evropské integrace.

Dům Roberta Schumana nedaleko francouzských Mét, v němž politik žil, nyní slouží jako muzeum evropské integrace. Konají se tam také vzdělávací kurzy, semináře a sympozia.

Schuman se hlásil se ke křesťanství, katolická církev chystá jeho blahořečení jako vzoru věřícího člověka angažovaného v politice. Jeho jméno nese  i stanice metra a náměstí v části Bruselu, kde sídlí většina evropských institucí. Roli a přínos křesťanských politiků vyzdvihl i kardinál Miloslav Vlk ve svém komentáři k českému členství v unii: "Vize zakladatelů, Schumana, Adenauera a ostatních, byla vytvořit jednotu a porozumění mezi státy, aby bylo minimalizováno nebezpečí válečných konfliktů. Začali vytvářením hospodářské a obchodní spolupráce jako cesty k dialogu, ale zamýšleli dosáhnout především jednoty ducha, na které jedině je možné porozumění budovat." 

Roberta Schumana se týká také nová soutěžní otázka.


 

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Symfonie A-dur op. 35 č. 3 (1782) G. 511 - Allegro giusto; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: Londýnský festivalový orchestr
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony