Před 190 lety se narodil objevitel zákonů dědičnosti Gregor Johann Mendel

V pátek 20. července uplyne 190 let od narození zakladatele genetiky, meteorologa, včelaře, ekonoma a opata Augustiniánského kláštera v Brně Gregora Johanna Mendela.
Před 190 lety se narodil geniální objevitel zákonů dědičnosti Gregor Johann Mendel. Tehdejší věda ale ponechala jeho objevy bez povšimnutí, protože užil netradičního a pro jeho současníky nepřijatelného vědeckého postupu. V biologii totiž použil statistiku a matematiku, což bylo pro tehdejší vědu nepřijatelné, říká ředitel Mendelova muzea brněnské Masarykovy univerzity Ondřej Dostál. Muzeum připravilo o Mendelovi výstavu, která je do 28. října otevřena v Národním technickém muzeu v Praze.
Nešlo tedy jen o to, že Mendel položil základy oboru genetiky a definoval principy nyní známé jako Mendelovy zákony dědičnosti, ale že také jako jeden z prvních badatelů použil ve své práci biostatistické metody.
To, že se Mendel (1822 až 1884) zabýval šlechtěním, souviselo s augustiniánských řádem. Augustiniáni totiž podle Dostála ve své době hráli řečeno dnešní terminologií roli vědeckého inkubátoru. Zdržovala se u nich vědecká elita. Ti, kdo vstoupili do řádu na Starém Brně, tak buď učili na tehdejších školách, nebo se zabývali vědou, a tak to bylo i s Mendelem, vysvětloval ředitel.
Už v roce 1837 opat Cyril Napp, který přijímal v roce 1843 Mendela do kláštera, řekl podle Dostála na jednání spolku šlechtitelů ovcí, že by bylo dobré zjistit, co a jak se dědí. A Mendl na základě tohoto zadání o několik desítek let později začal pracovat s hrachem a zjišťoval základní principy dědičnosti. Augustiniáni totiž vlastnili řadu statků, takže pro ně byly znalosti, které mohly vést k vyšším výnosům polí a větší užitkovosti zvířat, důležité.
Mendelovi jistě nebyl podle Dostála příjemný nezájem vědecké obce o jeho objevy a traduje se, že na to řekl: "Můj čas přijde." Rozhodně však nezatrpkl. Byl velmi pracovitý a v pokusech pokračoval. Asi by ve šlechtění rostlin pokračoval, ale v roce 1868 se stal opatem a musel začít fungovat víc jako manažer než jako vědec.
Znovu objeven byl Mendel podle Dostála až kolem roku 1900 Hugo de Vriesem, Carlem Corrensem a Erichem von Tschermakem a především Williamem Batesonem, který nechal přeložit Mendelovu objevnou práci Pokusy s rostlinnými hybridy z němčiny do angličtiny. Vůbec největšího ocenění se mu dostalo v letech 1905 a 1906, kdy si jeho práce všiml William Bateson, který poprvé použil termín genetika. Zjistil, že Mendel byl ten, kdo stál u jejího zrodu a který formuloval základní principy dědičnosti. "Od té doby Mendelova hvězda stoupá," dodal Dostál.
Mendelovo muzeum v Brně navštěvují vědci z celého světa. Mezi nimi i laureáti Nobelovy ceny. Podle Dostála koncem léta na oslavy Mendelova jubilea do Brna přijedou čtyři laureáti této prestižní vědecké ceny: americký molekulární biolog James Watson, izraelský biochemik Aaron Ciechanover, britský biochemik Richard Timothy a německo-americký biochemik Günter Blobel.
Přestože zájem ve světě o Mendela roste, v Čechách podle Dostála zaostává. Projevuje se to i tím, že Češi přicházejí do Mendelova muzea na rozdíl od cizinců zřídka. Je to ještě důsledek toho, že v 50. a 60. letech byl Mendel komunistickým režimem zakázán, protože genetika byla považovaná ze reakční pavědu. Vadilo také, že byl německé národnosti, uzavřel ředitel.
Mendelova univerzita v Brně, nejstarší vysoké zemědělské učení v Českých zemích, se hrdě hlásí k jeho vědeckému odkazu a snaží se ho dále rozvíjet. Univerzita připravila nejen pro rok 2012, ale i pro léta příští řadu akcí věnované k poctě svého patrona.
Na počest 190. výročí jeho narození byly v rámci rozvojového projektu 2011 Podpora povědomí o značce MENDELU a v souladu s novým Jednotným vizuálním stylem univerzity a jejím novým názvem zhotoveny řetězy akademických funkcionářů univerzity, na kterých je dominantním prvkem medaile s portrétem G. J. Mendela. Autorem uměleckého návrhu je akademický sochař Michal Vitanovský, zhotovitelem je rodinná firma Triga-K, sídlící v pražských Modřanech, v jejímž čele stojí pan Petr Kazda.
Univerzita si jeho výročí připomene řadou akcí. MENDELU při oslavách spolupracuje s různými organizacemi, například s Českou poštou, která 4. dubna 2012 vydala novou známku s portrétem G. J. Mendela k jeho výročí v nominální hodnotě 20 Kč a pamětní listy. V jeho rodné obci Vražné bude 20. 7. 2012 k dispozici i příležitostné razítko.
Veškeré informace nejen o připravovaných aktivitách a partnerech jsou uvedeny na webových stránkách, které budou od 20. července 2012 spuštěny na adrese www.mendel-vyroci.cz .
Zdroj: ČTK, Tisková zpráva Mendelovy univerzity v Brně