Pravoslavní věřící slaví 1025. výročí přijetí křesťanství na Rusi
Křesťanskou víru podle legendy a pravoslavné věrouky přinesl kolem roku 60 první povolaný apoštol Ondřej, patron Ruska a konstantinopolský patriarcha. Oficiálně tehdejší Kyjevská Rus přijala křesťanství, když byl roku 988 pokřtěn kníže Vladimír I..
Slavnostní bohoslužbou v moskevském chrámu Krista Spasitele dnes v Rusku začaly oslavy 1025. výročí přijetí křesťanství na Rusi. Do chrámu byl za velkého zájmu věřících dopraven posvátný Svatoondřejský kříž, na němž byl podle legendy popraven apoštol Ondřej. Od jeho osoby a misijní činnosti se podle pravoslavné nauky odvíjí duchovní základy východního křesťanství.
V pátek bude Svatoondřejský kříž převezen speciálním vlakem, ve vagonu přebudovaném na modlitebnu, do Kyjeva. Ukrajinská metropole je považována za kolébku křesťanství východních Slovanů. Vedení pravoslavné církve odtud bylo koncem 13. století přesunuto do ruského Vladimiru a v roce 1325 do Moskvy. Oslavy, ke kterým se připojují také věřící z Běloruska, vyvrcholí tuto neděli, kdy se na 15 minut rozezní zvony tisíců pravoslavných kostelů.
Blahopřát do ruského hlavního města přijeli zástupci 15 pravoslavných církví včetně reprezentantů českých zemí a Slovenska. Až do konce příštího týdne si tisíce věřících budou připomínat výročí při bohoslužbách pod širým nebem. Největší z nich se připravuje na neděli na chrámovém náměstí v areálu Kyjevskopečerské lávry, starobylého kláštera založeného v centru Kyjeva v polovině 11. století. Kyjev se už několik týdnů připravuje na příliv tisíců poutníků, na hladký průběh oslav dohlíží kyjevská radnice i ukrajinská vláda.