Praha: Studenti teologie a dějin umění přistupují k biblickým příběhům kreativně

Studenti teologie a dějin umění z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze přistupují k biblickým příběhům kreativně. Výsledkem je nová internetová publikace. Přinášíme rozhovor s doc. Ryškovou, pod jejímž dorzorem publikace vznikala.
Pod vedením doc. Mireji Ryškové z KTF UK v Praze sestavili tamější studenti internetovou publikaci s názvem "Biblické příběhy očima studenti dějin umění a teologie“. Prolistujete-li si sympatickou publikaci, která je ke stažení na internetových stránkách www.ktf.cuni.cz, zjistíte, že cesta k poznání Písma může být pojata i netradičně dobrodružným způsobem, který není teologicky nesprávný. Dozvíte se tak mimo jiné, jakým způsobem informuje o plánovaném sňatku Izáka a Rebeky Izraelský bulvární měsíčník „Prak“ či jak mohl vypadat Deníkový záznam krále Heroda v den jeho narozenin.
Mirej, můžeš prozradit, co bylo cílem této kolektivní práce?
Toto dílo vznikalo v rámci standardní výuky. Cílem bylo lepší poznání Bible a rozvinutí kreativních schopností vyprávění příběhů. Zejména tedy biblických, protože většina lidí sice ještě má ponětí o tom, že jsou nějaké biblické příběhy a kdo je Adam a Eva, Metuzalém a Mojžíš, ale ve skutečnosti nevědí přesně, jaké příběhy jsou s nimi spojené. Cílem této práce bylo podnítit studenty k nějaké kreativní činnosti. Výtvarná činnost na dané téma je součástí výuky již dlouho a nejlepší práce ve výběru studentů (vybírají studenti sami) jsou potom prezentovány na chodbách naší fakulty.
Jaké biblické příběhy studenti nejčastěji reflektují?
Oblíbené příběhy – to je pořád stejné. Samozřejmě Adam a Eva, méně Kain a Ábel, ale Babylónská věž či Potopa jsou příběhy, které je stále zajímají jak z literárního, tak z výtvarného hlediska. Pak jsou novozákonní příběhy. Tam je to různé, ale hlavním protagonistou je jednoznačně Ježíš.
Jak probíhala spolupráce se studenty?
Spolupráce se studenty probíhala na dvou rovinách. Jednak se na tom díle podíleli studenti tím, že ty příběhy psali (a nešlo jen o narativní texty, ale například i o modlitby) a jednak tím, že vytvářeli výtvarná díla. Potom jsem se třemi studentkami spolupracovala na výběru a uspořádán těchto děl (Helena Michalíková, Lia Radová a Jana Slavíková). Z hlediska vnější podoby knihy je to dílo jedné naší studentky Dějin umění (Jana Slavíková).
Vyjde kniha v tištěné podobně, nebo bude existovat jen internetová verze?
Našim tajným přáním je tištěná verze knihy. V nejbližší době budeme mít několik exemplářů vytištěných na speciálním papíře. Já se potom pokusím o vydání této knihy v nakladatelství Karolinum.
rozhovor připravila Kateřina Štěpánková