Požár Notre-Dame nebyl založen úmyslně, říkají vyšetřovatelé

Požár Notre-Dame nebyl založen úmyslně, říkají vyšetřovatelé
26. června 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Příčinou vzniku požáru pařížské katedrály Notre-Dame nebyl podle závěrů předběžného vyšetřování úmyslný trestný čin. Informovala o tom dnes pařížská prokuratura. Proč začal chrám v polovině dubna hořet, zůstává ale nejasné.

Vyšetřovatelé se přiklánějí k tomu, že požár mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.
"Žádný z poznatků (předběžného vyšetřování) nepodpořil hypotézu o zločinném původu požáru," uvedl v prohlášení pařížský prokurátor Rémy Heitz. "Na základě dosavadního vyšetřování jsme nebyli schopni příčiny požáru zjistit," dodal.
Vyšetřovatelé se podle pařížského prokurátora budou dál zabývat možností, že požár vznikl z nedbalosti. Ničivý oheň mohl způsobit elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek.
Katedrála Notre-Dame začala hořet 15. dubna večer. Než ji hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil oheň střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, takzvaný sanktusník.
Francouzský prezident Emmanuel Macron po požáru ikonické stavby slíbil, že obnova gotické katedrály bude hotová do pěti let. Řada odborníků ale před tak rychlou rekonstrukcí varuje, další pochybují, že je vůbec možné ji za pět let stihnout.

Zdroj: ČTK

NyníHudební siesta
Skladba: Klavírní koncert číslo 2 Es dur opus 56 - Adagio; Autor: Moscheles Ignaz; Dirigent: Schelley Howard; Sóla: Schelley Howard  - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony