Povoláni hlásat mocné skutky Páně - debata o jednotě křesťanů

Na Proglasu dnes proběhla živě vysílaná debata k Týdnu modliteb za jednotu křesťanů. Zúčastnili se jí biskup František Radkovský, synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý a předseda sdružení Vězeňská duchovní péče Pavel Zvolánek. Záznam najdete v audioarchivu na webových stránkách Proglasu.
"Je to Ježíšovo přání, Ježíšova touha a je potřeba, abychom o to všichni usilovali. Zároveň jednota křesťanů není jednom lidská záležitost, je to především dar Boží, dar Ducha svatého, a je potřeba o něj prosit," prohlásil biskup Radkovský a odkázal na slova Kristovy velekněžské modlitby zaznamenané v 17. kapitole Janova evangelia. Daniel Ženatý připojil úvahu ke zvolenému tématu modlitebního týdne: "Ten celý verš z 2. kapitoly prvního listu Petrova je uveden tím, že jsme královské kněžstvo, lid vyvolený, že to tak Pán Bůh rozhodl a proto jsme povolání hlásat mocné skutky Páně. Pán s námi něco činí, je stále s námi i teď v tuto dobu a jsme vedeni a voláni k tomu, abychom si krásu Božího slova nenechávali pro sebe."
Účastníci debaty ocenili řadu aktivit na úrovni místních církevních společenství a také spolupráci křesťanů v různých oblastech občanského života. "Církve se musí domlouvat, hledat cestu k těm, kteří potřebují naši pomoc, tedy k odsouzeným, obviněným, k těm, kteří jsou v detenčních zařízeních," popsal svou zkušenost z prostředí věznic Pavel Zvolánek. "To podstatné se děje při setkáních, kde se dva nebo tři sejdou v Kristově jménu. Obrovský význam má, když se křesťané určitého města, komunity sejdou a potom o sobě vědí," řekl Daniel Ženatý k významu jednotlivých aktivit na místní úrovni.
Za školu ekumenismu označili účastníci debaty uplynulý rok jubilea Mistra Jana Husa, který provázela řada bohoslužeb, v nichž křesťané různých vyznání vyjadřovali touhu po vzájemném smíření. "Důležité bylo, že jsme museli formulaci jednotlivých modliteb a připomínek dělat tak, aby byly přijatelné pro všechny křesťany. Tam jsme si uvědomili, že nemusíme se vším souhlasit, ale přesto to mohou tolerovat a snažit se vidět to očima druhých nebo společně v kajícnosti nad rozdělením, které tu v minulosti vzniklo," řekl k tomu biskup Radkovský. Zkušenost spolupráce mezi církvemi je podle účastníků debaty také ze společného vyjednávání se státem o majetkovém vypořádání a nastavení nového ekonomického modelu fungování náboženských společností. "Přál bych si, aby jednota nebyla cílem, ale prostředkem k lepšímu a hlubšímu poznání Pána Ježíše Krista a Slova života, tedy Bible, která nabízí odpuštění a nový začátek," řekl závěrem Pavel Zvolánek. "Přál bych si, abychom k sobě zůstali slušní, respektovali se a měli k sobě úctu, aby stav ekumenické snášenlivosti, který je myslím na dobré úrovni, vytrval, abychom si ho vážili a v žádné církvi nepodlehli nějakému manipulátorovi, falešnému mesiáši s planoucím zrakem, který to rozbije," dodal Daniel Ženatý.